Co to jest linkowanie (LinkBuilding)?

Linkowanie jest obok optymalizacji strony podstawowym sposobem na budowanie wysokiej pozycji witryny w wyszukiwarce internetowej (Audyt SEO powie nam o problemach w naszym linkbuilding). Polega ona, jak sama nazwa wskazuje, na zdobywaniu w sieci linków, które prowadzą do danej strony. Sprawa wydawałaby się prosta, jednak wziąwszy pod uwagę fakt, że znalezienie się na czołowych miejscach w przypadku niektórych słów kluczowych wymaga umieszczenia w sieci setek a nawet tysięcy linków okazuje się, że wcale tak łatwo nie jest.

Audyt SEO ma za zadanie zbadanie jaki jest profil linków, samo badanie obejmuje zarówno jakiego rodzaju oraz skąd linki zostały pozyskane oraz jakiej jakości to są linki. W wyniku audytu otrzymasz informacje które linki mogą szkodzić Twojej witrynie i jakie linki powinieneś zdobywać.

linkbuilding-300x300Rodzaje linków

Chcąc pokusić się o wyodrębnienie rodzajów linków warto wziąć pod uwagę dwa podstawowe kryteria (audyt SEO poda nam rozkład i jakość naszych linków). Pierwszym z nich jest miejsce, w którym link został umieszczony. Na tej podstawie możemy wyróżnić:

 • Linki wewnętrzne – są one umieszczone w obrębie tej samej witryny, do której prowadzą np. na stronie głównej znajduje się link do jednej z podstron itd. Ułatwiają one użytkownikom, a także robotą sieciowym poruszanie się po witrynie, co sprzyja zwiększeniu ruchu na stronie, a przy okazji przyczyniają się do podnoszenia jej pozycji w wyszukiwarce. Warto wykorzystać ten potencjał własnej witryny, gdyż linkowanie wewnętrzne jest sposobem tańszym, szybszym oraz łatwiejszym. Nie możemy jednak przesadzić z ilością odnośników, które umieścimy na własnej stronie. Według wytycznych Google suma linków wewnętrznych oraz wychodzących nie powinna być większa niż 100.
 • Linki zewnętrzne – zdobywane są one na domenach zewnętrznych tzn. innych niż ta, do której prowadzą. Mogą one pochodzić z innych należących do nas stron internetowych, blogów, zakładek społecznościowych czy też katalogów stron i wielu innych miejsc.

Z uwagi na sposób pozyskania linku możemy mówić o:

 • Linkach naturalnych – powstają w sieci, gdy użytkownicy bądź też inne strony internetowe uznają treści zamieszczone na naszej witrynie za ważne, przydatne i interesujące. Aby je zdobyć musimy zadbać o jakość materiałów, które znajdą się w naszym serwisie. Jeśli będą one spełniać powyższe kryteria zapewne będą cytowane i przywoływane przez internautów oraz inne strony internetowe, a za każdym razem, gdy to nastąpi w sieci będzie przybywał jeden link prowadzący do naszej witryny.
 • Linkach nienaturalnych (sztucznych) – zdobywane są przez nienaturalne działania mające na celu promowanie danej witryny w wyszukiwarce, a ściślej rzecz ujmując na tworzeniu wrażenia, że jest ona popularna. O linkach nienaturalnych mówimy wówczas, gdy linki są pozyskiwane poprzez umieszczanie ich na forach internetowych czy też przez Systemy Wymiany Linków. Możemy je dodawać samodzielnie, bądź też zlecając komuś takie działanie. Sposobem na przyspieszenie ich zdobywania jest wykorzystanie programów, które tworzą i dodają linki automatycznie np. GSA Search Engine Ranker czy Xrumer. Linkowanie automatyczne jest dużo łatwiejsze i szybsze niż zdobywanie linków naturalnych, ale jest ono bardziej ryzykowane, ponieważ algorytmy wyszukiwarek coraz lepiej radzą sobie z ich wyłapywaniem. Podczas zlecania działań SEO musimy mieć świadomość, że linki są zdobywane w sposób nienaturalny i zawsze mogą być zakwestionowane przez Googla.

wskazowki-linkowania-linkbuilding-300x300Wskazówki dotyczące linkowania

Aktualnie skuteczne linkowanie jest zdecydowanie trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu, a wszystko to za sprawą nowych i coraz skuteczniejszych w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości algorytmów wyszukiwarek (Audyt SEO objaśnia nad czym powinieneś się skupić w linkbuilding). Jak zatem zdobywać linki, aby nie sprowadzić na siebie filtru Google? Oto garść praktycznych wskazówek, które warto wykorzystać przy linkowaniu:

 • Dbaj nie tylko o ilość, ale także o jakość stron, na których zamieszczasz swoje linki. Należy pamiętać, iż umieszczenie choćby jednego linku na jednej wartościowej domenie może przynieść więcej korzyści, aniżeli dziesiątki, a nawet setki linków na stronach o niskiej wartości. A zatem przed wyborem konkretnego bloga, katalogu czy forum internetowego warto sprawdzić jego PageRank (im wyższy tym lepiej), Ranking Alexa (wskazuje, jak duży ruch generuje dana strona; im wartość wskaźnika niższa tym lepiej), ilość odnośników, wiek domeny (wyżej cenione są domeny starsze) czy też, co istotne w przypadku for internetowych, ilość zamieszczonych postów. W uzyskaniu informacji na temat jakości danej witryny pomoże nam między innymi darmowa wtyczka do przeglądarki Seo Quake.
 • W anchorze (nazwie linku) umieszczaj słowa kluczowe, nazwę firmy, url-e itd., na które się pozycjonujesz. Pamiętaj jednak, że anchory trzeba zróżnicować. Używając tylko jednego bądź dwóch słów kluczowych możemy narazić się na wykrycie i nałożenie filtru, a tego za wszelką cenę chcemy uniknąć.
 • Różnicuj domeny oraz adresy IP, z których dodajesz linki. Jeśli przy ich zamieszczaniu będziemy używali tylko jednego IP fakt ten zostanie błyskawicznie wykryty, a nasze działanie potraktowane jako spam.
 • Nie przesadzaj z ilością linków, które dodajesz na tej samej stronie.
 • Linkuj nie tylko do strony głównej, ale także podstron swojego serwisu. Będziesz miał wówczas pewność, iż one także są widoczne w wyszukiwarce.
 • Zadbaj o to, aby tematyka witryny, na której linkujesz była dopasowana do nazwy linku.
 • Dywersyfikuj źródła linków.
 • Linkowanie zewnętrzne powinno mieć odzwierciedlenie w linkowaniu wewnętrznym.
 • Umieszczaj tyle linków, ile potrzebujesz. Nie przesadzaj z ich ilością.
 • Staraj się stopniowo zwiększać ilość zamieszczanych w sieci linków. Zacznij od niewielkiej ich liczby, a później sukcesywnie ją zwiększaj.
 • Unikaj schematów, gdyż działanie w ten sposób może ściągnąć na Ciebie kary.
 • Stwórz bazy wartościowych domen, z których warto linkować.
 • Zadbaj o jakość i atrakcyjność treści znajdujących się na twojej stronie. Dzięki temu możesz pozyskać wiele naturalnych linków.

Gdzie dodawać linki?

gdzie-dodawac-linki-300x225Warto odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie linki zamieszczać. Opcji jest wiele, a to najważniejsze z nich:

 • Własne zaplecze – jeśli dysponujemy stronami zapleczowymi to warto ten fakt wykorzystać. Jeśli takowych nie posiadamy możemy je stworzyć, bo warto. Jest to bardzo dobry, ale niestety dość kosztowny sposób pozyskiwania wartościowych linków.
 • Katalogi stron – jest to najprostszy i najbardziej popularny sposób zdobywania linków. Dzięki dodaniu swojej strony do katalogu zyskujemy od jednego do nawet kilkunastu linków prowadzących do naszej witryny.
 • Pressel Pages – w Internecie znajduje się obecnie kilka tysięcy stron, które pozwalają wszystkim użytkownikom na dodawanie artykułów z linkami w treści. Jest to bardzo dobry sposób na zdobycie wielu linków, przy czym niekoniecznie będą one miały dużą wartość.
 • Blogi, fora, itp. – to kolejne miejsca, z których można pozyskać linki, przy czym nie każde z nich pozwala na takie działanie. W niektórych przypadkach próba umieszczenia linku stanowi naruszenie regulaminu i nasze wpisy są automatycznie usuwane.
 • SWL – Systemy Wymiany Linków to podstawowe i najtańsze narzędzia do ich pozyskiwania. Wyróżnia się dwie kategorie SWL:
  • Rotacyjny- link nie wyświetla się ciągle na danej stronie, ale pojawia się i znika wraz z kolejnymi jej załadowaniami
  • Stały- link stale wyświetla się na tych samych stronach.
 • Handel linkami – w tym wypadku możemy mówić o zastosowaniu zasady wymiany- my zamieszczamy na swoich stronach linki do czyjejś witryny, a ta osoba umieszcza nasze w swoich serwisach. Drugą możliwością jest wykupowane linków na innych (najlepiej tematycznych) stronach internetowych.

Jak widać możliwości zdobywania linków jest wiele (o wiele więcej niż tutaj wymieniłem) i tylko od Ciebie zależy, jaki sposób linkowania wybierzesz. Pamiętaj tylko o jednym wszystkie te działania naruszają regulamin Googla. Audyt SEO pozwoli Ci na uniknięcie wielu kar często stosowanych przez Google za Linkbuilding.