Czynniki wpływające na pozycję strony

 Do tego momentu zbadaliśmy dostępność i zdolność do indeksowania witryny. Teraz nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na czynniki które mają wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. Zajmiemy się poszczególnymi elementami. Generalnie, analiza na poziomie strony jest przydatna w momencie gdy chcemy zidentyfikować konkretny przykład potrzebny do zoptymalizowania strony, analiza na poziomie domeny umożliwi określenie ile wysiłku będziemy musieli włożyć w korektę całej witryny.

URL

Adres URL jest punktem wyjścia do zawartości strony, więc jest logiczne, że właśnie od tego miejsca zaczniemy. Analizując URL danej strony trzeba zadać kilka ważnych pytań:
  • Czy adres URL jest krótki i łatwy w obsłudze? Wspólną zasadą jest zachowanie adresów mających mniej niż 115 znaków.
  • Czy adres URL zawiera odpowiednie słowa kluczowe? Ważne jest, aby adres URL odpowiednio opisywał treść strony
  • Czy adres URL używa subfolderów, zamiast subdomen? Jeśli chodzi o przepuszczanie treści, subdomeny są najczęściej traktowane jako domeny wyjątkowe. Problem ten znika w przypadków podfolderów, dlatego zazwyczaj są bardziej korzystne niż subdomeny
  • Czy adres URL unika używania przesadnych parametrów? Jeśli to możliwe, używaj adresów statycznych. Jeśli nie możesz uniknąć używania parametrów, zarejestruj je przynajmniej na swoim koncie Google Webmaster Tools.
  • Czy adres URL używa myślników do rozdzielania słów? Korzystaj z myślników, aby zostać na bezpiecznej stronie
Jeśli analizujemy URL dla całej domeny, dochodzą nam trzy pytania:
  • Czy większość adresów URL wynika z wykonanej analizy i ile adresów jest słabo zoptymalizowana?
  • Jeśli liczba adresów jest optymalna to, czy wszystkie są na mapie serwisu?
  • Czy strona oparta jest na słowach kluczowych i czy domena jest odpowiednia? Czy zawiera słowa kluczowe i czy nie wygląda na spam?
  Adresy URL oparte na Duplicat Content

Oprócz analizy optymalizacji adresu URL, ważne jest aby sprawdzić, czy nie występują adresy URL oparte na Duplicate Content, czyli jedna strona główna nie jest dostępny jednocześnie z wielu adresów. Adresy URL często odpowiadają za większość powielonej treści na stronach internetowych, ponieważ każdy adres URL jest unikalnym punktem wejścia na stronę. Jeżeli dwa różne adresy URL prowadzą do tej samej strony (bez użycia przekierowania), wyszukiwarki widzą tą stronę jako dwie różne strony.

Idealnie, Twoja witryna została zindeksowana po większości, jeśli nie wszystkich, zródłach opartych na zawartości adresu URL opartego na powielaniu treści na Twojej stronie.

Zawartość

Wszyscy wiemy, że zawartość strony jest jej najważniejszym elementem. Istnieje wiele narzędzi do jej zbadania. Najprostszym sposobem jest zobaczyć w pamięci podręcznej Google kopię strony (wersję tekstową). Alternatywą można użyć SEO Browser lub Browseo. Narzędzia te wyświetlają wersję tekstową strony, jak również zawierają przydatne informacje na jej temat np. title, meta description

Niezależnie od tego jakiego narzędzia użyjemy, kilka pytań może pomóc nam w przeprowadzeniu śledztwa.

Czy strona zawiera merytoryczną treść? Nie ma jednej reguły określającej ile treści powinno znajdować się na stronie, ale dobrą zasadą jest użycie 300 słów.

Czy treść jest ważna dla odbiorców? Jest to, oczywiście pytanie nieco subiektywne, ale można na nie odpowiedzieć posiłkując się danymi z takich wskaźników, jak współczynnik odrzuceń i czas spędzony na stronie.

Czy treść zawiera słowa kluczowe? Czy pojawiają się w pierwszych kilku akapitach? Dobre słowa kluczowe użyte w tekście są bardzo istotne.

Czy treść nie nosi znamion spamu (upchnięte wiele słów kluczowych)? Ilość słów kluczowych w tekście nie powinna być zbyt wielka.

Czy treść zawiera błędy ortograficzne i gramatyczne? Treść traci na wiarygodności, jeśli zawiera rażące błędy. Sprawdzanie pisowni to podstawa.

Czy treść jest czytelna? Istnieją różne sposoby na sprawdzenie, czy treść jest czytelna, np. przy użyciu: Flesch Reading Ease, Fog Index.

Czy wszystkie wyszukiwarki są w stanie przeszukać treść na stronie?

Analizując treść strony, powinieneś chcieć skupić się na trzech głównych obszarach:

1. Budowa informacji

Określa jakie informacje zawiera Twoja strona. Jest to plan prezentujący informacje jakie zawiera strona i jakich odbiorców można się dla niej spodziewać. Podczas badania należy się upewnić, że każda strona powstała w jakimś celu, oraz, że każde ze słów kluczowych jest reprezentowane odpowiednią stroną w Twojej witrynie.

2. Kanibalizm

Jest to sytuacja, w której witryna ma wiele stron, których celem jest to samo słowo. Kiedy celem wielu stron jest to samo słowo kluczowe, tworzy to zamieszanie dla wyszukiwarki, a co ważniejsze wprowadza zamęt dla zwiedzających. W celu zidentyfikowania kanibalizmu, stwórz indeks słów kluczowych, który będzie odwzorowywał słowa kluczowe do stron w witrynie. Wtedy, gdy zidentyfikujesz kolidujące strony, czyli wiele stron związanych z tym samym słowem kluczowym, będzie można je scalić, lub zmodyfikować w celu utworzenia alternatywnych (unikalnych) słów kluczowych.

3. Duplicate Content

Twoja witryna zawiera zduplikowaną treść w momencie, gdy wiele stron zawiera taką samą, lub niemal identyczną treść. Niestety, strony te mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, tj. Hostowane na tej samej domenie.

Możesz określić zduplikowane treści na stronach wewnętrznych poprzez budowanie równoważnych klas. Klasy te są w zasadzie skupiskiem duplikatów lub prawie zduplikowanych treści. Następnie dla każdej ze grup można określić jedną ze stron jako oryginał, a resztę jako duplikaty.

Aby zidentyfikować duplikaty na stronach zewnętrznych, można użyć Copyscape lub Blekko, do wykrywania zduplikowanych treści.

  Znacznik HTML

Trudno nie docenić znaczenia kodu HTML dla Twojej strony, ponieważ zawiera kilka z najistotniejszych czynników wpływających na ranking stron internetowych. Zanim przejdziemy do konkretów, musimy sprawdzić poprawność kodu HTML witryny i ocenić jego zgodność ze standardami. W3C oferuje znacznik validator, program sprawdzający który pomoże Ci znaleźć naruszenia w (znaczniku)?HTML. Oferują również validator CSS, który pomoże Ci sprawdzić CSS witryny.

Title strony

Tytuł strony jest jej najbardziej charakterystyczną częścią potrzebną do identyfikacji. Jest to pierwsza rzecz, która wyświetla się w wynikach wyszukiwania, oraz pierwszą rzeczą jaką ludzie zauważają w mediach społecznościowych. Tak więc, jest bardzo ważne, aby nasza strona posiadała odpowiedni tytuł.
Aby ocenić, czy tytuł naszej strony jest dobry, trzeba wziąźć pod uwagę następujące kwestie:

Czy tytuł jest zwięzły? Powszechnie stosowaną zasadą jest, aby tytuł nie zawierał więcej niż 70 znaków. Dłuższe tytuły zostaną odcięte w wynikach wyszukiwania, a także sprawią, że ludzie będą mieć problem z dodaniem komentarza na Twitterze.

Czy tytuł odpowiednio opisuje zawartość strony? Nie należy łapać ludzi na przysłowiową przynętę, tytuł powinien być przekonujący i powinien odnosić się bezpośrednio do treści.

Czy tytuł zawiera celowe słowa kluczowe i czy słowo kluczowe jest z przodu tytułu? Tytuł strony jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na miejsce w rankingu, więc upewnij się, że zawiera mocne słowa kluczowe.

Analizując tytuły całej domeny upewnij się, że każda strona posiada unikalny tytuł, możesz do tego użyć robota indeksującego do przeprowadzenia tej analizy. Alternatywnie, google webmaster tools może przygotować raport nt. Powielających się tytułów, które Google znajdzie na Twojej stronie (poszukaj w "Optymalization" > "HTML Improvements")

  Meta Descriptions

Nie działa jako czynnik wpływający na ranking, ale wpływa na współczynnik klikalności dla strony w wynikach wyszukiwania. Najlepsze działania jakie możesz podjąć dla Meta Description są niemal identyczne, jak te użyte w przypadku tytułów. Szukasz odpowiednich, zwięzłych, nie przekraczających 155 znaków.

  Inne Tagi

Omówiliśmy dwa najważniejsze elementy HTMLa, ale nie są one jedynymi jakie trzeba przeanalizować. Oto kilka pytań:

Czy są jakieś strony które wykorzystują słowa kluczowe meta?? Są one prawie zawsze związane ze spamem. Unikaj ich, aby się zabezpieczyć.

Czy wszystkie strony zawierają łącze/link? rel="canonical". Element ten jest używany do unikania powielania się zawartych treści.

Czy jakieś strony są ponumerowane w szeregu? Korzystają z elementów rel = "next" i rel = "prev" w linku? Informują one wyszukiwarki jak poradzić sobie z numeracją stron na Twojej witrynie.

  Obrazy

Obraz to czasem więcej niż tysiąc słów dla użytkownika, ale dla wyszukiwarki jest niemy. W związku z tym Twoja witryna musi zawierać metadane (dane o danych) obrazu, aby przekazał informacje wyszukiwarce. Najważniejsze w analizie obrazu są alt text oraz nazwa pliku. Obydwa te atrybuty powinny zawierać odpowiedni opis obrazu, a najlepiej zawierać również słowa kluczowe.

  Outlinks

Kiedy jedna strona zawiera link do drugiej, link ten poświadcza jakość strony? Więc ważne jest aby upewnić się, że link kieruje do wysokiej jakości witryny.

Aby ocenić wartość linku na danej stronie, można zadać kilka pytań:

Czy link prowadzi do strony godnej zaufania? Jeśli link z Twojej strony prowadzi do strony o złej jakości, wpływa to na wiarygodność Twojej strony. Jeśli link kieruje do spamu, wtedy można odnieść wrażenie, że wszystko jest spamem.

Czy linki dotyczą treści witryny? Link powinien uzupełniać zawartość Twojej strony. Jeśli linki nie mają znaczenia, to mogą osłabić wartość Twojej witryny dla użytkownika i zmniejszyć trafność dla Twojej witryny.

Czy link używa odpowiedniego anhor text, czy obejmuje on słowa kluczowe? Anchor text powinien dokładnie opisywać stronę do której prowadzi. Pozwala to zdecydować użytkownikowi, czy chce kliknąć w link.

Czy któryś z linków jest uszkodzony? Linki które prowadzą do błędu 4xx lub 5xx uważa się za złamane? Aby je znaleźć można użyć Link Checker.

Czy link używa niepotrzebnych przekierowań? Jeśli Twoje linki generują przekierowania, wtedy nadmiernie rozcieńczają treść linku, który płynie? przez Twoją stronę.

Ważne jest aby uzyskać pewność, że najważniejsze strony są najłatwiejsze do znalezienia w Twojej witrynie.

  Inne tagi

Zdjęcia i linki nie są najważniejszymi elementami znajdującymi się w części kodu HTML. Oto kilka pytań, które nakierują nas na inne:

Czy strona używa tagu H1, czy tag jest ukierunkowany na słowa kluczowe? Dział zawierający taki nie jest tak potężny jak dział tytułów, ale nadal jest ważnym miejscem w którym można uwzględnić słowa kluczowe.

Czy strona używa frames i iframes? Jeśli korzystasz z frame, wyszukiwarka nie powiąże treści z Twoją stroną, co jest związane ze stroną źródłową frames/ramki.

Czy strona posiada odpowiedni współczynnik treści do reklamy? Jeśli witryna traktuje reklamy jako źródło dochodu, to wszystko jest w pożądku. Trzeba tylko upewnić sie, że nie zdominuje samej witryny.

  Mamy obecnie ujęte najważniejsze czynniki wpływające na ranking strony.