Czynniki on-page odgrywają ważną rolę na pozycję strony w rankingu wyszukiwarek, ale są one jedynie kawałkiem znacznie większej układanki. Teraz skupimy się na czynnikach generowanych przez źródła zewnętrzne, czyli off-page.

Popularność

Najpopularniejsze strony, to nie zawsze te najbardziej użyteczne, ale ich popularność pozwala im wpływać na większą ilość ludzi i przyciągnąć więcej uwagi.

Jeśli oceniamy popularność witryny musisz sobie zadać kilka pytań:
  • Czy ruch na Twojej stronie się zwiększa? Analityka jest najlepszym źródłem informacji o ilości odwiedzin strony, oprócz dzienników serwera.
  • Jak porównać popularność własnej strony, do stron konkurencji? Aby to sprawdzić, można skorzystać ze stron takich jak te: Alexa, Quantcast i Compete.
  • Czy Twoja strona notuje wejścia z linków na popularnych stronach? Jest to przydatne do sprawdzenia, czy umieszczone na innych stronach linki do naszej witryny zwiększają na niej ruch.
Solidność

Wiarygodność strony to odczucie bardzo subiektywne, ponieważ każdy z nas ma różny poziom zaufania. Trudno jest ją określić na podstawie własnych odczuć, ale łatwo jest określić zachowania które są powszechnie określane jako niewiarygodne. Zachowania takie mieszczą się w wielu kategoriach, my skupimy się na szkodliwym oprogramowaniu i spamie. Aby sprawdzić swoją witrynę pod kątem złośliwego oprogramowania, można skorzystać z czarnych list, takich jak DNS-BH lub Google Safe Browsing API. Można również skorzystać z analizy jaką oferuje McAfee SiteAdvisor.

W czasie analizy zachowania przypominającego spam na naszej stronie, powinniśmy zwrócić uwagę na pewne kwestie:
  • Upychanie słów kluczowych – tworzenie treści z nienaturalnie dużą ilością słów kluczowych.
  • Niewidoczny lub ukryty tekst – wykorzystanie różnic technologicznych między przeglądarkami i robotami wyszukiwarek do przedstawienia treści które są ukryte dla wyszukiwarek i użytkowników, np. teks w kolorze tła.
  • Maskowanie – różne wersje strony dla wyszukiwarki i użytkownika
W momencie, gdy nasza witryna wydaje się wiarygodna, trzeba jeszcze sprawdzić wiarygodność stron sąsiednich. Jeśli masz już zidentyfikowany zbiór niezaufanych witryn, możesz użyć nieco zmodyfikowanej wersji PageRank.

Alternatywnie, można spróbować zaatakować problem poprzez propagowanie zaufanych stron, np. cnn.com. Takie podejście nazywa się TrustRank.

Profil Backlink

Jakość Twojej strony w dużej mierze zależy od jakości witryn z linkami do niej. Tak więc, jest bardzo ważne, aby analizować linki które prowadzą do Twojej strony oraz rozpoznać możliwość poprawy. Na szczęście, lista dostępnych narzędzi do znajdowania tych linków ciągle się rozszerza. Są to np. Blekko, Open Site Explorer, Majestic SEO.

A teraz kilka pytań odnoście Twoich backlink

Jak wiele unikalnych domen jest pieniem linku? Możesz nigdy nie mieć zbyt wielu linków wysokiej jakości, ale posiadanie linków ze 100 różnych domen głównych jest znacznie bardziej wartościowe, niż 100 linków z jednej domeny głównej.

Jaki procent linków które prowadzą do Twojej strony jest nofollow? Najlepiej, aby większość linków prowadzących do Twojej strony była follow. Ale uważaj, witryny które nie posiadają linków nofollow wydają się bardzo podejrzane dla wyszukiwarki.

Czy anchor text pojawia się w naturalnym rozmieszczeniu? Jeśli zbyt wiele linków prowadzących do Twojej strony będzie używało dokładnie dopasowanego anchor text, wyszukiwarka oznaczy te linki jako nienaturalne.

Czy linki prowadzące do Twojej witryny pochodzą z istotnych miejsc? Jeśli tak, może to pomóc w przedstawieniu własnej witryny, jako wiarygodnego źródła informacji w branży.

Jak popularne/wiarygodne są domeny główne, które są linkami do strony? Jeśli zbyt wiele linków prowadzących do Twojej witryny pochodzi ze domen o niskiej jakości, to cała strona będzie traktowana jako niskiej jakości.

Autorytet

autorytet danej witryny zależy od kombinacji czynników np. jakość i ilość linków, popularność, wiarygodność. Aby pomóc w ocenie autorytetu witryny, SEOmoz udostępnia dwa ważne wskaźniki: Page Authority i Domain Authority. Oba wskaźniki sumują wiele funkcji opartych na linkach np. mozRank, mozTrust itp. w celu uzyskania porównania mocnych stron poszczególnych stron i domen.