Znaleźliśmy już strony do których wyszukiwarki internetowe mają dostęp. Teraz musimy ustalić, jak wiele z tych stron jest rzeczywiście indeksowana.

  Strona: Komenda

Większość wyszukiwarek oferuje polecenie "site:". Można go użyć do uzyskania przybliżonej szacunkowej liczby stron które są indeksowane przez daną wyszukiwarkę. Na przykład, jeśli chcemy sprawdzić ilość wyników dla taig.org w Google, wpisujemy "site:taig.org" i widzimy ile stron jest indeksowanych dla tego właśnie zapytania

Pokazana liczba zaindeksowanych stron rzadko kiedy jest dokładnie oszacowana, to jednak daje nam cenne wskazówki i informacje. Skoro znamy całkowitą liczbę stron, określoną na podstawie indeksowania witryny i XML Sitemap, możemy określić jeden z trzech scenariuszy

1 Indeks i aktualna liczba są z grubsza takie same. Jest to idealny scenariusz, oznacza, że wyszukiwarki z powodzeniem wyszukują i indeksują twoją witrynę.

2 Liczba indeksu jest znacznie mniejsza niż rzeczywista liczba. Scenariusz ten oznacza, że wyszukiwarki nie indeksują wielu ze stron witryny. Mam nadzieję, że zidentyfikowałeś ten problem w czasie badania dostępności witryny. Jeśli nie, trzeba sprawdzić, czy witryna nie została ukarana przez wyszukiwarkę, o czy będzie za chwile.

Jeśli podejrzewasz, że problemem jest duplikat treści, polecenie "site:" dla Google może pomóc potwierdzić Ci te przypuszczenia. Wystarczy, że dopiszesz "&start=990" na końcu adresu URL w przeglądarce.

Następnie poszukaj ostrzeżenia o duplikacie w dolnej części strony. Komunikat będzie wyglądał podobnie to tego:

1337719004_ff0d87d29a76dbc76b3911724681c334

  Jeśli masz problem z duplikowaniem treści, nie martw się, będziemy go rozwiązywać w następnej części.

  Index Sanity Checks/ sprawdzenie poprawności obliczeń indeksu

Dzięki poleceniu "site:" możemy spojrzeć na zdolność do indeksowania z wyższego poziomu, ale teraz musimy być bardziej szczegółowi. Konkretnie, musimy się upewnić, że/czy wyszukiwarki indeksują najważniejsze podstrony naszej witryny.

Strona wyszukiwania

Mam nadzieję, że znaleźliście już, podczas wykonywania zapytania "site:" , strony o wysokim priorytecie w indeksie. Jeśli nie, możecie wyszukać konkretne adresy URL i sprawdzić, czy zostały zaindeksowane

Jeśli wyszukiwarka nie może znaleźć strony, dokładnie sprawdź jej dostepność. Jeśli strona jest dostępna, to należy sprawdzić, czy nie została zbanowana.

  Wyszukiwanie marki

Po sprawdzeniu, czy ważne strony zostały zaindeksowane, należy sprawdzić, czy nazwa firmy lub marka znajduje się wysoko w rankingu. Aby to sprawdzić wystarczy wyszukać nazwę firmy lub markę. Jeśli twoja strona wyświetla się wysoko w wynikach wyszukiwania, to znaczy, że wszystko jest dobrze. Ale może zdarzyć się, że nie widzisz swojej strony na liście, może to być efektem ukarania strony, wiec trzeba zbadać sytuację. Można to zrobić w 4 krokach:

Krok 1: Sprawdź, czy strona została faktycznie zbanowana

Zanim zgłosisz, że twoja strona została ukarana, sprawdź czy jest to prawdą. Często zdarza się, że brak strony w wynikach wyszukiwania może być spowodowany tym, że nie została zaindeksowana lub doszło do małych przetasowań w rankingach wyszukiwarek. W wielu przypadkach kara będzie oczywista. Twoja strona będzie zdeindeksowana? Chociaż będziesz miał do niej swobodny dostęp lub otrzymasz wiadomość o nałożonej karze pieniężnej na swoim koncie webmastera. Ważne jest, aby pamiętać, liczba wejść witryny może zmaleć z powodu aktualizacji algorytmu wyszukiwarki. Z takim przypadkiem należy obchodzić się z równie starannie, co w przypadku kary.

Krok 2. Określenie przyczyn kary

Jeśli jesteśmy już pewni, że witryna została ukarana, należy zbadać przyczynę nałożenia kary. W przypadku otrzymania formalnego powiadomienia z wyszukiwarki, ten krok mamy już kompletny. Niestety, jeśli witryna padła ofiarą aktualizacji algorytmu wyszukiwarki, trzeba będzie pobawić się w detektywa. Trzeba będzie przeszukać serwisy i fora związane z SEO, aby znaleźć odpowiedź. Gdy wyszukiwarka zmienia algorytm, wpływa to na wiele stron, więc dość szybko powinniśmy znaleźć odpowiedź, na pytanie co się stało.

Krok 3. Naprawienie błędów strony

Gdy zidentyfikujemy już, dlaczego strona została ukarana, trzeba naprawić wszystkie błędy które doprowadziły do ukarania strony.

Krok 4. Prośba o ponowne rozpatrzenie sprawy

Po ustaleniu wszystkich problemów, należy zwrócić się o ponowne rozpatrzenie sprawy w wyszukiwarkach które cię ukarały. Jednak musisz wziąć pod uwagę, że jeśli witryna nie została wyraźnie ukarana, tzn, stała się ofiarą aktualizacji algorytmu, prośba o ponowne rozpatrzenie sprawy nie zostanie uwzględniona. Będziesz wtedy musiał poczekać na odświeżenie algorytmu.