Jeśli myślałeś, że wszystko już zrobione, to jesteś w błędzie. Teraz rozpoczniemy analizę konkurencji. Nie jest to zbyt przyjemne, ale pozwoli nam określić i wykorzystać jej słabe strony. Proces analizy konkurencji jest niemal identyczny z tym, który już mamy omówiony.

Raport z audytu SEO

Po analizie własnej witryny i analizach witryn konkurencji, trzeba jeszcze wyłowić wszystkie praktyczne uwagi zawarte w raporcie z SEO audytu, a potem zastosować się do nich. Badanie konkurencji jest albo całkowicie pomijane przez firmę, lub przeprowadzane, aż do przesady oraz często brakuje w nich konkretnego celu do osiągnięcia. Badania konkurencji powinny być ważnym elementem strategii rozwoju firmy.
Ogólnie rzecz biorąc, firmy muszą:
  • Określić jakie działania prowadzi konkurencja i jakie dają one efekty
  • Określić słabe i mocne strony
  • Określić jakiej strategi używa konkurent, aby osiągnąć przewagę nad konkurencją.
Podchodzimy do badania konkurencji z kilkoma ważnymi pytaniami:
  • W jaki sposób budują swoją strategię?
  • Jak wykorzystują media społecznościowe?
  • Jakie są słabe i mocne strony ich strategii?
Jak te wszystkie aspekty mogą wpłynąć na współpracę? Skupienie się na ich strategii marketingowej z pomocą jakich narzędzi i porad kontynuować stalking?
Wystrzegać powinniśmy sie praktyk na które przeznaczyć musimy wiele negatywnej energii, aby zniszczyć konkurenta. Należy szukać luki i działać tam gdzie się ona pojawiła.

Content Marketing i promocja

Ponieważ content marketing staje się coraz większą, wręcz dominującą częścią ogólnej strategii marketingowej, warto zacząć badania tego, jakie treści tworzy oraz udostępnia nasza konkurencja. Zrozumienie content marketingu naszego konkurenta, zarówno dla pozycjonowania, jak i dla optymalizacji strony, może nam pomóc w odnalezieniu tych rzeczy które naszej konkurencji się udały oraz w znalezieniu luk które konkurencja opuściła, a które dla nas mogą być szansą.

Zapoznając się z content marketingiem konkurencji możesz zobaczyć jakie tematy interesują jego grupę docelową oraz z jakim przyjęciem spotkały się elementy content marketingu konkurencji.

Czynniki społeczne na które należy zwrócić uwagę

Bardzo ważne jest zrozumienie tego, co robi nasza konkurencja w mediach społecznościowych, w jaki sposób są w nich zaangażowani, jakiego rodzaju treści udostępniają, a co najważniejsze jaki jest ich zasięg oraz kto ich słucha. Jeśli naprawdę uda nam się zrozumieć jak konkurencja wykorzystuje social media (czy robi to z powodzeniem, czy też bez) może pomóc w zrozumieniu tego na co grupa docelowych klientów jest otwarata. Jeśli już znajdziesz te media społecznościowe w których Twój konkurent jest najbardziej aktywny, sprawdź następujące rzeczy: jakie sieci wymieniają na swojej stronie, jakie uważają za ważne dla swojej strategii; jak często udostępniają treści i jak mocno są zaangażowani w sieci; jakiego rodzaju treści udostępniają, czy są one ściśle związane tylko z branżą.

Jednym zdaniem. Bądź tam, gdzie jest Twoja konkurencja. Stwórz własne konta na portalach społecznościowych i udzielaj się na nich, dzięki temu będziesz mieć lepszy widok na to co dzieje się w branży, na co należy zwrócić uwagę. Szukaj szans! Znalezienie słabości i mocnych stron konkurencji może otworzyć Ci drzwi do sukcesu. Badanie konkurencji jest procesem długim, czasochłonnym oraz ciągłym. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że każdy kanał ma wpływ na inne. W badaniach konkurencji nie wystarczy skupić się na poszukiwaniach słabych stron konkurencji, należy zrozumieć jej działania. Chociaż zdarzają się przypadki, gdy chcemy znaleźć konkretne rzeczy, badania konkurencji powinny obejmować każdy aspekt marketingu internetowego, jako całości.