Sieć staje się coraz bardziej społeczna, dlatego sukces Twojej strony również zależy coraz bardziej od zdolności do przyciągania odbiorców. Każdy portal społecznościowy zapewnia swoją własną formę dzielenia się treścią. Facebook ma „Lubię to”, google ma „+1”, Twitter ma „retweet”. Lista jest długa. Bez względu na rodzaj serwisu, strony internetowa posiadające największy obieg są najbardziej istotne społecznie.

Analizując witrynę pod tym kątem należy oszacować jak dobrze nasz strona radzi sobie z gromadzeniem np. polubień, +1 czy retweetów itp.. w tym celu można skorzystać z usłóg firm trzecich takich jak np. Shared Cound. Dodatkowo należy ocenić autorytet osób, które udostępniają treści witryn, czym więcej szanowanych i wpływowych osób, tym lepiej.

Media społecznościowe przyjmują wiele treści i przyciągają dużą uwagę specjalistów od marketingu. Media społecznościowe, będące nowym i ekscytującym obszarem dla marketingu internetowego, to jego wartość nie zawsze jest proporcjonalna do włożonego weń wysiłku, a nawet jeśli, to trudno jest to udowodnić klientowi.

Media społecznościowe mają problem z analityką. Podczas, gdy wiele innych źródeł, reklamy, zakładki, czy polecone bezpośrednio przekształcają się na wyniki sprzedaży, ruch w mediach społecznościowych jest bardziej czasowy. Odwiedzający z Twittera, Facebooka, Google+ są znani z tego, że stronę odwiedzają i szybko odchodzą. Sprawia to, że marketingowcy starają się zrozumieć wartość tych kanałów. W sieci, użytkownicy rzadko są nabywcami już przy pierwszej wizycie. Sieć jest narzędziem do wyszukania, porównania i zbadania. Ludzie przeglądają, znajdują rzeczy interesujące, odkrywają swoje potencjalne potrzeby i pragnienia oraz podejmują ostateczną decyzję o zakupie. Dla większości realizacja zamówienia w sklepie internetowym nie jest tym samym, co transakcja w np. sklepie spożywczym. Media społecznościowe mogą tworzyć znajomość marki, kierować użytkownika na treści które jeszcze bardziej go wciągną, ale bardzo rzadko odpowiadają na jego wyraźną potrzebę. Social media robią wiele dobrego dla firmy i marki.

-budują znajomość marki
-napędzają ruch
-tworzą pozytywne skojarzenia z marką
-przyciągają zwolenników marki, którzy mogą pomóc w jej rozpowszechnieniu

Jeśli ktoś udostępni link na Twitterze lub Google+, to jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś w niego kliknie, chcąc zobaczyć co udostępnia jego znajomy, niż gdyby miał kliknąć w baner reklamowy. Wiemy, że media społecznościowe są bardzo trudnym do zmierzenia źródłem ruchu, ale jest kilka sposobów, aby monitorować te kanały.

W świecie analizy mediów społecznościowych istnieje kilka kluczowych wskaźników, którymi jesteśmy zainteresowani.

Dane o ruchu – ilu nowych użytkowników zyskaliśmy
Fani/obserwujący – jak szybko rośnie liczba osób zainteresowanych marką
Dane o interakcjach społecznych – między innym o dzieleniu się treścią na portalach społecznościowych

Prawidłowy dobór wskaźników może pomóc w odpowiedzi na te pytania. Nie na każde znajdziemy bezpośrednią odpowiedź w danych.
Narzędzia do pomiaru wskaźników w mediach społecznościowych

Liczba dostępnych narzędzi do śledzenia mediów społecznościowych wzrosła gwałtownie w ciągu ostatnich 3 lat, wymienimy teraz kilka z nich:

Bit.ly – doskonały do śledzenia liczby kliknięć na treść z jakiegokolwiek źródła. To frustrujące mieć dodatkową porcję danych do analizy, ale biorąc pod uwagę brak raportowania wielu klientów mobilnych, śledzenie bit.ly stało się obowiązkowe dla tych, którzy szukają dokładnych danych.

Radian6 – prawdopodobnie najbardziej znane z narzędzi do monitorowania mediów społecznościowych. Jest skierowany głównie do przedsiębiorstw z dużym budżetem, ale ma imponującą możliwość śledzenia nastrojów społecznych, analiz i raportowania.

Raven tools – zestaw narzędzi oferujących zarówno wyszukiwanie i funkcję śledzenia. Pomaga śledzić wiele podstawowych wskaźników z Twittera, Facebooka i YouTube, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie rozszerzony o inne sieci.

TwentyFeet – łączenie w jedno wskaźników i strumienia danych z Facebooka, Twittera i Youtube

Oczywiście jest wiele wskaźników i danych, które są godne uwagi. Na razie marketingowcy są skazani na używanie kombinacji kilku narzędzi, ręczne zbieranie danych i mnóstwo pytań o wartość mediów społecznościowych. Jednak można liczyć na rosnąca liczbę wskaźników i narzędzi.