Co to jest optymalizacja strony internetowej?

Co to jest optymalizacja strony internetowej?

Stworzenie strony internetowej nawet o najbardziej interesującej i oryginalnej treści nie wystarczy, aby odniosła ona sukces i przyniosła nam upragniony zysk. Aby dotrzeć do użytkowników trzeba bowiem umożliwić im znalezienie nas pośród milionów, a może nawet miliardów innych stron, a do tego przyda nam się optymalizacja. Do przeprowadzenia prawidłowej optymalizacji strony internetowej niezbędny jest nam audyt SEO, który dokładnie określi w jaki sposób powinna ona być wykonana.

audyt-seo-optymalizacja-strony-internetowej

Co to jest optymalizacja

Pojęcie audyt seo optymalizacji strony internetowej odnosi się do wszystkich środków, które podejmowane są po to, aby użytkownicy mogli odnaleźć daną witrynę za pomocą wyszukiwarki internetowej. Działania te mają doprowadzić również do tego, aby nasza strona zajmowała jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja przyczynia się do lepszego zrozumienia zawartości witryny przez roboty sieciowe, a tym samym do jej wyświetlania w momencie, gdy użytkownik wpiszę określone słowo kluczowe czy frazę. Bez niej nawet najlepsze działania promocyjne mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Wiki na temat Optymalizacji strony internetowej wersja angielska

Search Engine Land’s Guide To SEO link

Elementy podlegające optymalizacji

Optymalizacji poddawane są elementy budowy strony oraz treści na niej zamieszczone. Zabiegi te maja uczynić stronę bardziej widoczną oraz czytelną dla robotów wyszukiwarek.

Optymalizacja kodu strony

optymalizacja-strony-internetowej-300x199Audyt SEO w pierwszym etapie poda wytyczne dotyczące optymalizacji kodu strony. Może być ona prowadzona pod kątem:

 • Szybkości wyświetlania się strony- wpływ na nią mają: objętość kodu, konfiguracja połączeń oraz waga grafiki;
 • Wyszukiwania jej przez wyszukiwarki strony internetowej- w tym wypadku uwzględnia się hierarchie nagłówków html (h1, h2, h3, itd.); metatagi czyli dane na temat strony, które są zawarte w jej kodzie i widoczne dla robotów wyszukiwarek, choć nie wyświetlają się one w przeglądarce; elementy serwera, hiperłącza czy też walidacja;
 • Zgodności ze standardami W3C, które określają jak tworzyć stronę, aby wyświetlała się ona w prawidłowy sposób i była dostępna dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wykorzystywanego przez nich sprzętu czy oprogramowania. W celu sprawdzenia czy nasza witryna rzeczywiście spełnia standardy opracowane przez konsorcjum można użyć darmowych walidatorów HTML i CSS.

Jeśli optymalizacja kodu źródłowego zostanie przeprowadzona we właściwy sposób roboty sieciowe będą mogły z łatwością poruszać się po stronie głównej i podstronach oraz będą je widziały tylko pod jednym adresem URL, co także jest bardzo istotne. Na tym etapie ustala się również, do których miejsc roboty nie powinny mieć dostępu. Wprowadzenie takich ograniczeń jest możliwe między innymi dzięki użyciu pliku robots.txt.

Optymalizacja treści

Po dokonaniu optymalizacji kodu można przystąpić do optymalizacji treści zamieszczonych na danej stronie internetowej, oczywiście znowu zgodnie z raportem z audyt SEO. Oczywiste jest, iż muszą być one wartościowe dla użytkowników, ale jest jeszcze klika innych kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Treść powinna być unikalna, związana z tytułem strony oraz zawierać słowa czy też frazy kluczowe, na które się pozycjonujemy. Przy ich stosowaniu należy jednak zachować umiar, gdyż nie chodzi o to, by naszpikować nimi naszą witrynę. Przesada zmniejszy czytelność treści i bynajmniej nie przyczyni się do osiągnięcia zamierzonego efektu. Specjaliści twierdzą, że frazy, na które się pozycjonujemy nie powinny stanowić więcej niż 5% całego tekstu. Musimy pamiętać także o tym, że istotna jest kolejność, z jaką słowa kluczowe pojawiają się w tekście. Im wyżej są one umieszczone tym większą wartość przypisują im roboty sieciowe. Warto także dokonać podziału dłuższych stron na kilka mniejszych, bowiem niektóre roboty nie odczytują całego tekstu. Przy optymalizacji treści strony należy również zwrócić uwagę na stosowanie nagłówków, które zwiększają jej czytelność oraz wyróżników, takich jak pogrubienia czy kursywa.

Optymalizacja grafiki

Kolejnym istotnym elementem poddawanym optymalizacji jest grafika zamieszczona na stronie internetowej. Optymalizacja w tym przypadku może być prowadzona pod kątem wagi plików bądź też bezstratnej kompresji zapisu grafiki na potrzeby sieci internetowej. Warto zastosować się do kilku praktycznych wskazówek, które pozwolą na pełne zoptymalizowanie obrazów. Zaleca się między innymi:

 • Przycinanie obrazów po to, aby wyświetlać tylko najważniejszą ich część;
 • Modyfikowanie rozmiarów grafiki- obrazki powinny być przygotowane w wymaganych przez szablon witryny rozmiarach;
 • Łączenie grafik w celu zmniejszenia liczby żądań HTTP;
 • Implementowanie ramek bądź tła za pomocą CSS;
 • Zastępowanie obrazów w formatach GIF i JPEG formatem PNG (oczywiście o ile jest to możliwe);
 • Wykorzystywanie kompresji obrazów;
 • Stosowanie opisów pod lub nad zdjęciami- są one ważne, gdyż szukają ich roboty sieciowe.

Optymalizacja słów kluczowych

Elementem podlegającym optymalizacji są także słowa kluczowe tutaj audyt SEO może znowu pomóc określając pod jakimi grupami słów warto się promować. W tym wypadku chodzi o to, by roboty sieciowe wiedziały, które wyrażenia są dla nas najważniejsze i rozumiały ich strukturę. Konieczne jest określenie, jakie frazy wpisane przez użytkowników Internetu mają prowadzić na naszą stronę. Słowa kluczowe muszą odzwierciedlać zawartość naszej witryny i nie być zbyt ogólne. Dobierając słowa kluczowe należy zwrócić uwagę także na ich konkurencyjność, gdyż ma ona bardzo duży wpływ na trudność pozycjonowania. Najprostszym sposobem jej kontroli jest wpisanie określonej frazy w wyszukiwarce, a następnie sprawdzenie jak wiele wyników uzyskaliśmy. Kiedy już zdecydujemy się na wybór określonych fraz należy zamieścić je w tekstach, trzymając się wspominanej już zasady umiaru, oraz w znacznikach. Tytuły muszą pasować do treści, które zostały zamieszczone na danej stronie oraz informować o jej zawartości. Powinny być one unikalne i niezbyt długie.

Optymalizacja struktury linków wewnętrznych

Warto zadbać także o optymalizację linków wewnętrznych, po to, aby roboty sieciowe oraz użytkownicy mogli swobodnie przemieszczać się po naszej witrynie. Linki powinny mieć formę tekstową i prowadzić tylko do stron, na których nie ma błędów bądź też w ogóle żadnej zawartości. Należy także unikać zawierania w anchorach opisów typu „kliknij tutaj” i zadbać o logiczne rozmieszczenie linków.

Najczęściej popełniane błędy w optymalizacji witryn

optymalizowanie-strony-internetowej-300x208Niejednokrotnie zdarza się, że pomimo działań mających na celu uzyskanie wysokiego miejsca w wyszukiwarce pozycja naszej witryny się nie zmienia, a w krytycznych przypadkach zaczyna ona spadać bądź też na stronę nałożony zostaje filtr (kara za działania niezgodne z tak zwanymi wskazówkami Google dla webmasterów. Wśród błędów, które najczęściej popełniane są przy optymalizacji stron WWW znajdują się:

 • Stosowanie technik spamerskich;
 • Zły wybór słów kluczowych, niewłaściwe ich rozmieszczenie bądź też nadmierne nasycenie nimi treści zamieszczonych na stronie;
 • Niewłaściwy wybór nazwy domeny;
 • Zła konstrukcja strony;
 • Brak dostępności strony dla robotów wyszukiwarek.

Google na temat Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) link

Audyt SEO nasza oferta

Jeśli chcesz, aby Twoja strona była przyjazna dla użytkowników i dla robotów wyszukiwarek skontaktuj się z nami. Nasza oferta adresowana jest zarówno dla osób, które nie posiadają jeszcze swojej witryny, a zależy im na jej profesjonalnym wykonaniu, jak i dla właścicieli stron już istniejących, którzy chcieliby uzyskać wyższe pozycje w wyszukiwarce. Oferujemy pełen zakres usług w zakresie optymalizacji stron internetowych, a swoje działania prowadzimy w oparciu o wyniki audytu SEO.