Co to jest SEO analiza konkurencji?

seo-analiza-konkurencji-300x300Audyt SEO i analiza konkurencji

Analiza konkurencji jest nieodzownym elementem działań marketingowych (Audyt SEO obejmuje analizę konkurencji). Funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwa przeprowadzają ją po to, aby uzyskać szereg bardzo istotnych informacji. Poznanie słabych i mocnych stron konkurentów pozwala na przyjęcie strategii działania, która będzie najbardziej efektywna w zdobywaniu uwagi oraz portfeli konsumentów. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii areną walki o klientów stał się również Internet i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kampanie reklamowe, które są prowadzone przy użyciu tego medium. Wysoka pozycja witryny w wyszukiwarce zapewnia dużą oglądalność, a co za tym idzie możliwość przedstawienia oferty większej liczbie osób. Z uwagi na ten fakt dobrze orientować się nie tylko w tym, jak wygląda oferta naszych konkurentów, ale także jakie działania związane z pozycjonowaniem podejmują nasi rywale. W tym celu przeprowadzić należy audyt SEO analizę konkurencji.czego-sie-dowiemy-seo-analiza-konkurencji-300x218

Czego dowiemy się z audytu SEO i analizy konkurencji?

Przed przystąpieniem do SEO analizy konkurencji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego dokładnie możemy i chcemy się z niej dowiedzieć. Ustalenia te ukierunkują nasze działania na poszukiwanie konkretnych informacji.

Jak twierdzą specjaliści analiza konkurencji jest przydatna z co najmniej trzech powodów:

 • Pozwala ona na oszacowanie kosztów pozycjonowania naszej strony. Wstępnych kalkulacji można dokonać między innymi dzięki wiedzy na temat poziomu optymalizacji stron konkurentów oraz ilości linków, które do nich prowadzą.
 • Dostarcza ona informacji na temat tego, jakich słów kluczowych używają nasi rywale. Można je później porównać ze swoją listą i wprowadzić ewentualne modyfikacje bądź też uzupełnienia. Analiza konkurencji pokaże nam także czy pozycjonowanie się na pewne frazy bądź słowa rzeczywiście ma sens. Jeśli są one bardzo konkurencyjne, a my nie dysponujemy wielkim budżetem i sztabem ludzi warto zastanowić się czy takie działanie przyniesie jakiekolwiek rezultaty.
 • Analiza konkurencji pozwala także na wyłapanie nieetycznych działań wobec naszych rywali. Ich wykrycie jest szczególnie ważne wówczas, gdy są one wymierzone przeciwko innym firmą z naszej branży, pozwala to na poczynienie pewnych kroków zabezpieczających naszą witrynę przed takimi działaniami, a przypadków tak zwanego „odwrócone pozycjonowania” niestety nie brakuje. Do nieuczciwych i naruszających prawo działań posuwają się zarówno małe jak i większe firmy. Polegają one z reguły na doczepianiu witryny konkurentów pod Zakazany System Wymiany Linków, bądź też dodawaniu linków do niej ze stron o małej wartości. Czarne SEO, bo tak też określa się ten proceder, ma doprowadzić do degradacji pozycji strony konkurenta w wyszukiwarce internetowej i zajęcia wyższego miejsca przez firmę, która takich nieetycznych działań się dopuszcza.

co-analiza-konkurencji-300x199Co należy wziąć pod uwagę analizując konkurencję?

Punktem wyjścia do dokonania analizy konkurenci jest rzecz jasna jej ustalenie (Audyt SEO obejmuje zazwyczaj kilku najważniejszych konkurentów). Musimy wziąć pod uwagę nie tylko firmy, które działają w tej samej branży, co my, ale także strony internetowe oraz serwisy, które przyciągają uwagę przedstawicieli naszej grupy docelowej. Kiedy będziemy znali naszych najpoważniejszych rywali możemy przystąpić do zdobywania informacji na ich temat. Wśród elementów, które należy poddać analizie znajdują się:

 • Nazwa domeny- najbardziej wartościowe są te nazwy, które zawierają w sobie słowa kluczowe wykorzystywane w pozycjonowaniu;
 • Wiek domeny- im domena starsza, tym lepiej dla jej właściciela;
 • Stopień optymalizacji strony konkurenta- występowanie słów i fraz kluczowych, sposób linkowania wewnętrznego, budowa witryny, która umożliwi łatwe poruszanie się po niej użytkowników oraz robotów wyszukiwarek;
 • Ilość linków zewnętrznych oraz ilość i jakość domen, które je zawierają;
 • Pozycja w wyszukiwarce jaką zajmuje konkurent po wpisaniu interesującego nas słowa kluczowego;
 • Elementy strony konkurenta, które mają wpływ na jej ocenę przez użytkowników- jakość treści, ilość i jakość grafik oraz multimediów, dostępność darmowych materiałów np. w postaci e-booków;
 • Obecność w serwisach społecznościowych- warto przeanalizować sposób, w jaki nasi konkurenci komunikują się ze swoimi aktualnymi i potencjalnymi klientami, co im oferują i jak są oceniani;
 • Obecność w płatnych kampaniach linków- wiedząc jakie produkty czy usługi są szczególnie promowane przez naszych rywali będziemy wiedzieli co jest dla nich szczególnie ważne.

Przykładowe narzędzia służące do analizy konkurencji

Audyt SEO można wspomóc dzięki narzędziom które pozwolą nam na przeprowadzenie analizy konkurencji. Garść przydatnych informacji zdobędziemy także za pomocą samej wyszukiwarki. Wpisując w nią dane słowo kluczowe możemy się dowiedzieć ile dokumentów indeksowanych na nie znajduje się w Google. Dzięki konkretnym zapytaniom uzyskamy również wiedzę na temat ilość adresów URL, w których znajduje się interesujące nas słowo lub fraza, a także liczby dokumentów, które mają je w swoim tytule. Należy jednak pamiętać, iż uzyskane wyniki mają jedynie charakter orientacyjny, a wyciąganie na ich podstawie wniosków, które wpłyną na nasze dalsze działania związane z pozycjonowaniem delikatnie mówiąc nie jest najlepszym pomysłem. Zatem jakie narzędzia przydadzą się do sprawdzenia naszych konkurentów? Pomocne będą miedzy innymi następujące z nich:

 • SEO for Firefox– wtyczka do Firefoxa posiada wiele bardzo przydatnych do analizy konkurencji funkcji. Używając jej dowiemy się między innymi jaki jest PageRank stron, ile linków prowadzi do danej witryny i domeny oraz, które z nich to linki „nofollow” (niepochodzące od twórcy bądź wydawcy danego serwisu). Będziemy mogli również zobaczyć, na których stronach nasi konkurenci umieścili tak zwane backlinki.
 • SEO SpyGlass– narzędzie to służy do analizy linków prowadzących do danej strony internetowej, przy czym analiza jest dokładniejsza niż ta przeprowadzona przy użyciu wtyczki do Firefoxa. Dostarczy nam ono kompleksowych informacji między innymi na temat wieku domeny, jej adresu IP oraz PageRanku a także ilości linków zewnętrznych oraz wewnętrznych. Dzięki SEO SpyGlass dowiemy się także na jakie słowa kluczowe pozycjonują się nasi konkurenci.
  Narzędzie propozycji słów kluczowych- nie jest to narzędzie służące bezpośrednio do analizy konkurencji lecz słów kluczowych, toteż jest ona bardzo przydatne przy ich dobieraniu oraz szacowania opłacalności inwestycji. Pokaże nam ono częstotliwość wyszukiwania danego słowa lub frazy przez użytkowników Internetu oraz jaki jest poziom jego konkurencyjności.
 • Majestic SEO– jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych do analizy konkurencji narzędzi. Jego popularność związana jest z ogromem informacji, które można dzięki niemu uzyskać, a dowiemy się między innymi: z ilu domen pochodzą linki do interesującej nas strony i jak wiele ich jest oraz jakich fraz w treści odsyłaczy używają nasi konkurenci.

Dzięki przeprowadzeniu SEO analizy konkurencji uzyskamy wiele cennych informacji, które ułatwią nam efektywne pozycjonowanie się w Internecie. Z uwagi na powyższe, jeśli zależy nam na tym, aby nasza witryna osiągnęła wysoką pozycję w wyszukiwarce nie możemy zapomnieć o prześledzeniu działań naszych rywali.