Co to jest SEO copywriting?

seo-copywriting-300x225Audyt SEO kolejny etap analizy to treści zawarte na stronie (inaczej SEO copywriting) Aby nasza strona internetowa zajęła wysokie miejsce w wyszukiwarce, a tym samym była często odwiedzana przez internautów konieczne jest jej pozycjonowanie czyli działanie, które ma na celu wypromowanie witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania. Jest ono podejmowane zarówno na tej konkretnej stronie, jak i na witrynach zewnętrznych- mogą to być blogi, fora internetowe, serwisy tematyczne, zakładki społecznościowe czy też katalogi stron. Najprościej rzecz ujmując chodzi między innymi o to, aby w sieci znalazło się jak najwięcej tekstów, które będą zawierać linki do naszej strony i jej podstron oraz odpowiednie słowa lub frazy kluczowe. Tworzenie treści na potrzeby stron internetowych określane jest mianem Audyt SEO copywritingu. Jego olbrzymie znaczenie związane jest z faktem, iż w dużej mierze to właśnie unikalna, bogata merytorycznie i wartościowa treść pozwala nam osiągnąć przewagę nad konkurencją.

Pięć elementów SEO copywritingu

elementy-seo-copywritingu-200x300Tytuł

Tytuł musi rzecz jasna odzwierciedlać treść, do której się odnosi. Powinie on uwzględniać słowa kluczowe, na które chcemy się pozycjonować. Ogólnie przyjmuje się, że im bliżej początku znajduje się dana fraza kluczowa tym lepiej, ponieważ roboty sieciowe uznają te słowa za szczególnie ważne, ale dobrze po prostu umieścić je w tytule nawet, jeśli miałaby to być na samym jego końcu. Jest to ważne nie tylko ze względu na mechanizm działania wyszukiwarek internetowych, ale także, a może przede wszystkim, ze względu na użytkowników sieci, którzy dokonując wstępnej oceny tego, czy dany tekst będzie zawierał informacje, których poszukują kierują się przede wszystkim jego tytułem. Warto tworząc tytuł pamiętać również o tym, aby nie był on dłuższy niż 72 znaki, gdyż to pozwoli na pełne jego wyświetlenie w wynikach wyszukiwania.

Opis zawartości

Opis treści powinien zamknąć się w około 165 znakach. Ograniczenie to, podobnie jak w przypadku tytułu, związane jest z możliwością jego pełnego wyświetlenia w wyszukiwarce.

Treść

Jak już wspomniano treść powinna być unikalna i wartościowa dla użytkowników Internetu. Po tym jak Google w 2006 roku wprowadziło nowy algorytm (zbiór zasad, którymi kieruje się przy ustalaniu kolejności wyników wyszukiwania) te cechy tekstu stały się szczególnie istotne. Wielokrotne powielanie tych samych treści w różnych miejscach sieci nie przynosi już żadnych rezultatów, podobnie jak stosowanie synonimizerów. Teksty powstające w ten sposób traktowane są jako spam, z którego wykrywaniem roboty sieciowe radzą sobie coraz lepiej. Treści muszą rzecz jasna zostać napisane w sposób poprawny stylistycznie, gramatycznie oraz ortograficznie i zawierać słowa kluczowe.

Słowa kluczowe

Podstawą każdego tekstu SEO są słowa kluczowe (Audyt SEO powinien wykazać słowa kluczowe zgodne z naszą stroną), które wpisują użytkownicy, aby odnaleźć interesujące ich treści. Muszą one zostać poprawnie dobrane, co wbrew pozorom nie jest wcale takie proste. Do stworzenia listy słów kluczowych możemy oprócz własnej wyobraźni i wiedzy wykorzystać również Google Keyword Tool External czyli Narzędzie Propozycji Słów Kluczowych, przy czym trzeba mieć na uwadze fakt, iż prezentowane wyniki mogą być nieco zawyżone.
Duża ogólność frazy (np. meble zamiast meble ogrodowe) zwiększa jej konkurencyjność. Można ją ocenić w prosty sposób. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce dane słowo kluczowe, a następnie sprawdzić ile wyników otrzymamy. Im większa jest ich liczba, tym więcej stron zawiera daną frazę. Musimy jednak wiedzieć, iż jest to dość „prymitywny” sposób oceny konkurencyjności i może on prowadzić do błędnych wniosków. Jeśli chcemy uzyskać więcej informacji warto wykorzystać narzędzia SEO- specjalną wtyczkę do przeglądarki Firefox.
Poważanym, ale niestety wciąż dość często popełniamy przez autorów tekstów błędem jest nadużywanie słów kluczowych. Zbyt duże nasycenie nimi treści nie tylko nie przyczyni się do osiągnięcia przez nas wyższej w pozycji w wyszukiwarce, ale może doprowadzić do tego, iż zostaniemy za to ukarani przez Google. Przyjmuje się, iż słowa kluczowe nie powinny stanowić więcej niż 5 % zawartości danego tekstu. Nie wolno zapominać o synonimach i odmianie słów przez przypadki czy używaniu zarówno ich liczby mnogiej jak i pojedynczej. Jest to ważne, ponieważ postępują tak użytkownicy Internetu.
Istotną kwestią jest także użycie znaków diakrytycznych, które to mają duży wpływ na liczbę odwiedzin danej witryny- podobnie zresztą jak literówki. Niejednokrotnie zdarza się, że użytkownicy pomijają polskie znaki, albo popełniają błędy przy wpisywaniu słów kluczowych. Te niepoprawne frazy mogą wbrew pozorom wygenerować bardzo duży ruch na naszej stronie, toteż warto rozważyć ich zastosowanie.

Linki

Audyt SEO może również objąć analizę treści (SEO copywriting) użytych do linkowania naszej strony. Olbrzymie znaczenie w optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek mają linki, toteż nie może ich zabraknąć w napisanych przez SEO copywritera tekstach. Przy ich tworzeniu i zamieszczaniu warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach:

  • Linki powinny zawierać w anchor text słowa kluczowe;
  • Strony do których linkujemy muszą pozostawać w naturalnym związku z anchor text;
  • Treść odsyłacza powinna być zróżnicowana;
  • Strona, do której odsyła link powinna być tematycznie powiązana z treścią, w której został on zamieszczony;
  • Dobrze jeśli linki pojawiają się w tekście co około 120 słów.

Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że nasze teksty skutecznie przyczynią się do osiągania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwarek.

Cechy dobrego SEO copywritera

cechy-dobrego-seo-copywritera-265x300Jako że mało który właściciel strony internetowej ma czas oraz zacięcie pisarskie, aby stworzyć dziesiątki, albo nawet setki tekstów, które pomogą wypozycjonowa
jego stronę dużą popularnością cieszą się usługi SEO copywriterów.
Jakie cechy powinna posiadać osoba, która przygotuje dla nas treści na potrzeby Internetu? Tym, co powinno ją wyróżniać jest tak zwane „lekkie pióro”, czyli łatwość w formułowaniu i wyrażania swoich myśli w sposób, który będzie czytelny dla odbiorcy, a przy tym zgodny z zasadami gramatyki, ortografii i interpunkcji. Teksty powinny być spójne, łatwe w odbiorze oraz poprawne merytorycznie. SEO copywriter powinien posiadać bogaty zasób słów oraz umiejętność przedstawiania tych samych treści na wiele różnych sposobów. Ważna jest również zdolność samodzielnego wyszukiwania informacji oraz szybkiego przyswajania wiedzy, a także punktualność.

 

 

cena-seo-copywritera-300x199Ceny usług SEO copywritera

Audyt SEO wykaże słabości naszych treści co zmusza nas do skierowania się do pisarza. Koszty usług SEO copywritera są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od rodzaju testu, który ma zostać przygotowany dla Klienta. Najniżej wyceniane są krótkie wpisy na forach, opisy do katalogów oraz tak zwane precle (presell pages) czyli treści przeznaczone na strony internetowe umożliwiające użytkownikom zamieszczanie artykułów z wplecionymi linkami pozycjonującymi. Nieco bardziej kosztowne są teksty przeznaczone na strony zapleczowe, teksty synonimiczne do mieszarek oraz opisy produktów. Zdecydowanie najwięcej trzeba zapłacić za teksty, które mają zostać umieszczone na stronie Zleceniodawcy oraz pełnowartościowe artykuły.