Przejdź do treści

Dębowiec

Dębowiec

szczyt w Beskidzie Śląskim, niewybitne wzniesienie w grzbiecie, który ciągnie się na północ od Szyndzielni, obniżając się nad Olszówkę Górną.

Dębowiec to szczyt w Beskidzie Śląskim, który ciągnie się na północ od Szyndzielni, obniżając się nad Olszówkę Górną. Ten górski szczyt jest usytuowany na wysokości 686 metrów nad poziomem morza. Wchodzi w skład prowincji Karpat Zachodnich.

Jest to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych do zdobycia szczytów w Beskidach. Jego stoki są porośnięte wyłącznie lasami bukowymi, co czyni go niezwykle estetycznym pod względem drzewostanu. Dębowiec niewątpliwe jest miejscem wartym uwagi.

Ulubione miejsce turystów 
Dębowiec nie bez powodu jest bardzo chętnie odwiedzany przez wielu turystów. W pobliżu istnieje wiele atrakcji, takich jak całoroczny tor saneczkowy, kolejka linowa na Szyndzielnię oraz zimą – stok narciarski na zboczu Dębowca. Tor saneczkowy – Leśna Polana stał się ulubioną atrakcją najmłodszych. Dzieci do 8 lat jeżdżą z rodzicami, w cenie jednego biletu. Obok stacji kolejki linowej znajduje się duży parking, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz siłownia outdoorowa. Kolejka linowa działa zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. 
Z Polany pod Dębowcem widoczna jest wspaniała panorama na Bielsko-Białą oraz Magurkę Wilgowicką. To naprawdę atrakcyjne miejsce, które z pewnością warto zobaczyć. Krajobrazy, które możemy podziwiać że szczytu Dębowca robią duże wrażenie. 

Góra Emerytów
Nie bez powodu Dębowiec nazywany jest Górą Emerytów. Sam szczyt nie jest zbyt wymagający, więc można go łatwo zdobyć i podziwiać rewelacyjne widoki. Nazwa ma wiele wspólnego także z tak zwanym Kamieniem Seniora, który usytuowany jest na pięknej polanie pod Dębowcem. Kamień Seniora upamiętnia pastora, seniora zborów Śląskich – Józefa Franciszka Schimko. Polana położona jest 520 metrów nad poziomem morza, więc niewielkim wysiłkiem można się na niej znaleźć.

Szlaki Dębowca
Dębowiec posiada wiele niezwykle ciekawych szlaków turystycznych, które warte są uwagi. Jednym z nich jest szlak turystyczny czerwony, który biegnie z Cygańskiego lasu na Szyndzielnię.
Drugim, równie ciekawym szlakiem turystycznym, którym warto się zainteresować jest tak zwany szlak zielony, który ciągnie się z Olszówki Górnej, przez Dylówki na Szyndzielnię. 

Trasy Dębowca ciągną się w kierunku szczytu Szyndzielnia, który posiada wiele szlaków przeznaczonych dla piechurów. Szlaki przechodzą przez szczyt Dębowca. Dwoma z nich są:

  • Czerwony szlak turystyczny – z Cygańskiego Lasu w Bielsku-Białej, przez Dębowiec i Cuberniok. Czas przejścia nie powinien zająć dłużej niż 2,5 godziny.
  • Zielony szlak turystyczny – z Olszówki Górnej przez Dębowiec. Czas przejścia trasy wynosi zazwyczaj 2 godziny.

Schronisko – Dębowiec
Tuż obok szczytu (zaledwie 90 metrów) znajduje się oficjalne schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – „Schronisko na Dębowcu”.
Schronisko położone jest 536 metrów nad poziomem morza, nieopodal wierzchołka masywu. Pierwsze ślady pojawienia się w tym miejscu gajówki dla turystów pochodzą już z XIX wieku. W schronisku istnieje możliwość podbicia pieczątki do książeczki GOT, zakupienia przekąsek czy pamiątek. Można także posilić się ciepłym daniem kuchni domowej. Przy schronisku znajdują się także atrakcje dla dzieci w różnym wieku.
Mieszkańcy Bielsku Białej,  Szczyrku, Żywca, Bystrej, Jaworzna czy Ustroni prowadzą schroniska dla turystów zmierzających na szczyt Dębowca. 

Dębowiec to niezwykle interesujące miejsce, które odwiedzane jest przez wielu turystów. Różne atrakcje oraz przepiękne krajobrazy zachęcają do rozważenia przyjazdu w to miejsce. 
Ze względu na łatwe trasy, Dębowiec jest idealnym miejscem dla dzieci oraz starszych osób, które mogłyby mieć problem z nieco bardziej wymagającymi szlakami. Nawet osoby ze słabą kondycją nie powinny mieć większych problemów ze zdobyciem szczytu. W lasach Dębowca występuje wiele zwierząt, dlatego dzieci podczas zdobywania szczytu mogą być naprawdę zainteresowane. 
Dębowiec to niewątpliwie doskonała propozycja na weekendowy wyjazd z najbliższymi. Niewielkim kosztem można podziwiać wspaniałe widoki oraz odbyć aktywny wypoczynek.