Przejdź do treści

Lipnik Dolny (Bielsko-Biała)

Lipnik Dolny

Lipnik to dzielnica Bielska-Białej. Jako osobna miejscowość posiada on bardzo długą historię, sięgającą jeszcze czasów średniowiecza. Pierwszy raz pojawia się w dokumentach w XIV wieku, choć prawdopodobnie istniał już wcześniej. W kolejnych stuleciach osada rozwijała się bardzo pomyślnie. Co ciekawe, w pewnym momencie zaczęły powstawać jej przysiółki, które w niektórych przypadkach stały się w końcu osobnymi miastami. Jednym z przysiółków Lipnika była osada Biała – późniejsze miasto i dzisiejsza część Bielska-Białej. Lipnik od swojego dawnego przysiółka coraz bardziej uzależniał się od ostatniej dekady XVIII wieku.

Już od średniowiecza Lipnik był miejscowością zamieszkaną zarówno przez Polaków, jak i Niemców. Pochodziło stąd wielu znanych Niemców, m.in. Artur Schnabel, słynny kompozytor i pianista. Jeśli chodzi o znanych Polaków, z Lipnika pochodził ojciec Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Jeszcze do końca II wojny światowej był to jeden z głównych ośrodków języka niemieckiego w tym regionie. Miejscowość przez długi czas była niejednorodna również pod względem religijnym, bowiem wielu mieszkających tu Niemców było wyznania protestanckiego.
Do rozbiorów Rzeczpospolitej Lipnik należał administracyjnie do województwa Krakowskiego.


Położenie dzielnicy
Dzielnica Lipnik znajduje się we wschodniej części Bielska-Białej. Lipnik Dolny jest dziś jednym z czterech osiedli należących do tej dzielnicy. Znajduje się w samym centrum miejsca, w którym dawniej rozwijała się wieś Lipnik. Dzielnica leży u podnóży Beskidu Małego. Jedno z jego osiedli znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Bezpośrednio przy dzielnicy znajduje się szczyt Gaiki o wysokości 808 m n.p.m.

Z racji położenia dzielnicy przez Lipnik przebiega kilka istotnych dróg. Biegnie tu między innymi obwodnica Bielska-Białej, oznaczona jako droga ekspresowa S1. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z resztą miasta. Służy ona przede wszystkim celom mieszkalnym; znajdują się tu głównie osiedla.

Lipnik (niem. Kunzendorf) – wysunięta najbardziej na wschód część Bielska-Białej, położona nad rzekami Niwka i Złoty Potok, pomiędzy wzgórzami Złote Łany (380 m n.p.m.) i Kopiec Lipnicki (368 m n.p.m.), u podnóża Gaików w Beskidzie Małym.

Od 2002 r. obszar Lipnika wchodzi w skład czterech osiedli (jednostek pomocniczych gminy) – Lipnik (większość dzielnicy), Biała Krakowska (Osiedle na Kopcu Lipnickim) oraz Osiedle Grunwaldzkie (niewielki obszar w części zachodniej) i Straconka (niewielki obszar w części południowej).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lipnik_(Bielsko-Bia%C5%82a)

Lipnik Dolny

z: Lipnik Dolny, 43-300 Bielsko-Biała

do: Basen kryty – Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Jagiełły, Lipnicka 226, 43-300 Bielsko-Biała

Basen kryty – Szkoła Podstawowa

z: Basen kryty – Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Jagiełły, Lipnicka 226, 43-300 Bielsko-Biała

do: Dom Kultury w Lipniku, Podgórna 29, 43-300 Bielsko-Biała

Dom Kultury w Lipniku

z: Dom Kultury w Lipniku, Podgórna 29, 43-300 Bielsko-Biała

do: Pierogi i krokiety – „Anna”, Lipnicka 117, 43-300 Bielsko-Biała

Pierogi i krokiety

z: Pierogi i krokiety – „Anna”, Lipnicka 117, 43-300 Bielsko-Biała

do: Kulik-Siuda Dorota, lek. stomatolog. Indywidualna praktyka stomatologiczna, Lipnicka 150, 43-300 Bielsko-Biała

Kulik-Siuda

z: Kulik-Siuda Dorota, lek. stomatolog. Indywidualna praktyka stomatologiczna, Lipnicka 150, 43-300 Bielsko-Biała

do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Olszówka Dolna (Bielsko-Biała) link

strona główna