Przejdź do treści

Olszówka Górna (Bielsko-Biała)

Olszówka Górna

Olszówka Górna (Bielsko-Biała) jest dzielnicą zlokalizowaną w południowej części miasta, a dokładniej – u podnóża Beskidu Śląskiego. Po raz pierwszy o Olszówce wspomniano w kronikach pochodzących z XVI wieku i była ona zasiedlana przez ludność Bielska. Wśród zabytków tej dzielnicy warto wskazać piękne wille letniskowe, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie Olszówka Górna jest częścią Bielska-Białej, jednak stało się to dopiero w latach 70. XX wieku. Wcześniej – na tym terenie znajdowały się odrębne miejscowości, które znajdowały się tuż pod granicami miasta. Migracja lokalnej ludności sprawiła, że zdecydowano się na włączenie tego terenu w granice Bielska-Białej.

Olszówka to dzielnica, która wyróżnia się mieszkalno-turystycznym charakterem. Wśród zabudowań mieszkalnych najwięcej można tu spotkać domów jednorodzinnych, głównie budowanych przez deweloperów, ale nie tylko. Na tym terenie znajdują się takie obiekty jak Szpital Wojewódzki, siedziba MZK Bielsko-Biała, a także Subrejonowy Ośrodek Leczenia Psychiatrycznego. 

Położenie dzielnicy

Olszówka znajduje się w południowej części Bielska-Białej, w dolinie rzeki Olszówki, i stanowi świetną bazę wypadową dla wypraw w góry. Jako że znajduje się w niewielkiej odległości od górskich szlaków turystycznych i szczytów Beskidu Śląskiego: Dębowca, Cubernioka, Kołowrotu i Mokrego Gronia – Olszówka Górna jest miejscem atrakcyjnym z turystycznego punktu widzenia. Z tego względu to właśnie w tej części Bielska-Białej można znaleźć wiele zabudowań o charakterze turystycznym. Górskie wyprawy w Beskidzie Śląskim odbywają się zarówno w okresie letnim, jak również zimą – bowiem na stokach wspomnianych wcześniej szczytów górskich znajdują się stoki narciarskie, przyciągające rzesze turystów.

Niemałą atrakcją dla turystów jest również dolna stacja kolei linowej na Szyndzielnię, która działa przez cały rok. Pozwala ona na dotarcie z Olszówki na Szyndzielnię, która znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Olszówka Górna

z: Olszówka Górna, 43-316 Bielsko-Biała

do: Hotel Dębowiec, aleja Armii Krajowej 220, 43-316 Bielsko-Biała

Hotel Dębowiec

z: Hotel Dębowiec, aleja Armii Krajowej 220, 43-316 Bielsko-Biała

do: Szyndzielnia Parking, aleja Armii Krajowej 222, 43-316 Bielsko-Biała

Szyndzielnia Parking

z: Szyndzielnia Parking, aleja Armii Krajowej 222, 43-316 Bielsko-Biała

do: BBbike, Karbowa, 43-300 Bielsko-Biała

BBbike

z: BBbike, Karbowa, 43-300 Bielsko-Biała

do: Gospodarstwo rybackie, Równa 24, 43-309 Bielsko-Biała

Gospodarstwo rybackie

z: Gospodarstwo rybackie, Równa 24, 43-309 Bielsko-Biała

do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy link

www