Przejdź do treści

Stare Bielsko (Bielsko-Biała)

Stare Bielsko

Stare Bielsko (Bielsko-Biała) to jedna z dzielnic miasta. Powstało ono w XII wieku, ale już około 1400 roku zostało zniszczone. Następnie je odbudowano, ale tylko najstarsze zlokalizowane w dzielnicy zabytki pochodzą z XII wieku. Są to pozostałości osady oraz gotycki kościół św. Stanisława, który równocześnie jest najstarszą budowlą sakralną na terenie miasta. W tej dzielnicy znajduje się też ewangelicki kościół Jana Chrzciciela z 1818 r. Będąc w okolicy, warto odwiedzić też Trzy Lipki ze schronami bojowymi z 1939 r. Wzgórze Trzy Lipki, w którym umieszczono schrony, należy równocześnie do najcenniejszych przyrodniczo terenów miasta. To dobra okolica do spacerów oraz uprawiania aktywności fizycznej. Dopiero w 1977 roku Stare Bielsko zostało włączone w obszar administracyjny Bielsko-Białej. Wcześniej było ono niezależną gminą. Od 2002 roku, Stare Bielsko wchodzi w skład osiedla o tej samej nazwie, którego granice pokrywają się z tymi historycznymi i zwyczajowymi.

Stare Bielsko (Bielsko-Biała) – Położenie
Stare Bielsko to dzielnica położona w północno-zachodniej części Bielsko-Białej. Jest ono zlokalizowane w dolinie Potoku Starobielskiego. W pobliżu znajduje się wzgórze Malowany Dworek (390 m n.p.m.) oraz Trzy Lipki (386 m n.p.m.) z Sarnim Stokiem na wschodnim stoku. W dzielnicy tej silnie zurbanizowana jest południowa część – są tu przede wszystkim domy jednorodzinne i dwa osiedla mieszkaniowe. Osiedle Piastowskie znajduje się w rejonie najbardziej wysuniętym na południe. Osiedle Sarni Stok znajduje się z kolei na stoku wzgórza Trzy Lipki i sąsiaduje ono bezpośrednio z wyznaczonym w tym terenie zespołem przyrodniczo-krajobrazowym o tej samej nazwie. Okolica jest wyjątkowo malownicza, więc przyciąga turystów, inwestorów oraz mieszkańców, którzy chcą w ciszy pospacerować po zalesionym terenie. Stare Bielsko sąsiaduje z miejscowością Jasienica, ale granica pomiędzy nimi nie jest wyraźnie zarysowana. Stare Bielsko w obrębie Bielsko-Białej graniczy m.in. z: Komorowicami Śląskimi, Dolnym Przedmieściem oraz Wapienicą.

Stare Bielsko (niem. Alt Bielitzczes. Staré Bílsko) – dzielnica Bielska-Białej położona w północno-zachodniej części tego miasta, w dolinie Potoku Starobielskiego, u stóp wzgórz Malowany Dworek (390 m n.p.m.) i Trzy Lipki (386 m n.p.m.).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stare_Bielsko

Stare Bielsko

z: Stare Bielsko, 43-300 Bielsko-Biała
do: “EdHub” Centrum Edukacji, Zuchów 113b, 43-300 Bielsko-Biała

“EdHub” Centrum Edukacji

z: “EdHub” Centrum Edukacji, Zuchów 113b, 43-300 Bielsko-Biała
do: Schron no.14 polowy bojowy GO „Bielsko”, 43-300 Bielsko-Biała

Schron no.14 polowy bojowy GO

z: Schron no.14 polowy bojowy GO „Bielsko”, 43-300 Bielsko-Biała
do: Trzy Lipki, Portowa, 43-300 Bielsko-Biała

Trzy Lipki

z: Trzy Lipki, Portowa, 43-300 Bielsko-Biała
do: Makro Cash and Carry, aleja Generała Władysława Andersa 545, 43-300 Bielsko-Biała

Makro Cash and Carry

z: Makro Cash and Carry, aleja Generała Władysława Andersa 545, 43-300 Bielsko-Biała
do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Straconka (Bielsko-Biała) link

home