Przejdź do treści

Aleksandrowice (Bielsko-Biała)

Aleksandrowice

Aleksandrowice
Aleksandrowice to jedna z wielu dzielnic miasta Bielska – Biała. Do roku 1864 była ona częścią Starego Bielska, a następnie uzyskała samodzielność. W XIX rozpoczął się wielki rozwój przemysłu w Aleksandrowicach. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tej dzielnicy.

Opis dzielnicy
W 1938 roku dzielnica została przyłączona do miasta Bielska, natomiast od 1951 roku stała się częścią Bielska – Białej. Dzielnica dzieli się na osiem osiedli:

Aleksandrowice,
Osiedla Kopernika,
Osiedla Beskidzkie,
Osiedle Polskich Skrzydeł,
Osiedle Wojska Polskiego,
część Osiedla Słonecznego,
część Górnego Przedmieścia,
część Wapienicy.

Jest to dzielnica o charakterze mieszkalnym. Dominuje tam przede wszystkim zabudowa jednorodzinna, w dużej mierze pojawiają się wille. W zachodniej części dzielnicy znajduje się lotnisko o nazwie „Bielsko – Biała Aleksandrowice”. Przez dzielnice kursuje aż 21 linii autobusowych – 19 dziennych i 2 nocne.
Największymi zabytkami dzielnic są dwa cmentarze:

żydowski z 1849 roku,
wojskowy z1921 roku.

Oprócz wartości historycznych i kulturowych, stanowią one także enklawę dzikiej przyrody. Najcenniejszym elementem flory jest bluszcz pospolity.

Położenie dzielnicy
Aleksandrowice leżą w województwie Śląskim w zachodniej części Bielska – Białej. Przez dzielnicę przebiega obwodnica zachodnia, a jej skrzyżowanie z ul. Piastowską, Cieszyńską i Konopnicką nazywane jest węzłem drogowym Hulanką. Na terenie Aleksandrowic, znajduje się nieczynna linia kolejowa oraz przystanek Bielsko – Biała Aleksandrowice.
W obrębie dzielnicy znajdują się tereny rekreacyjne, z których jest doskonały widok na góry Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. W Aleksandrowicach – z uwagi na ich charakterystyczne położenie, można także podziwiać zachwycające zachody słońca.
Aleksandrowice graniczą z takimi dzielnicami Bielska – Białej jak: Kamienica, Wapienica, Osiedla Słoneczne, Bielsko Południowe, czy górne Przedmieście. Mają one stosunkowo małą powierzchnię w porównaniu z innymi dzielnicami miasta.

Zostały założone w wyniku parcelacji tzw. Górnego folwarku starobielskiego w latach 1787–1790 i do roku 1864 były częścią Starego Bielska, po czym uzyskały samodzielność. XIX wiek to początek rozwoju aleksandrowickiego przemysłu.

Aleksandrowice są dziś dzielnicą o charakterze mieszkalnym. W ich obrębie znajduje się pięć wielkich osiedli mieszkaniowych: Beskidzkie, Kopernika, Polskich Skrzydeł, Słoneczne, Wojska Polskiego (czasem za część dzielnicy uznaje się też, leżące na pograniczu Aleksandrowic i Starego Bielska, Osiedle Piastowskie). W centralnej oraz północno-wschodniej części (administracyjne osiedla Aleksandrowice i Górne Przedmieście) dominuje zabudowa jednorodzinna, w dużej mierze o charakterze willowym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandrowice_(Bielsko-Bia%C5%82a)

Aleksandrowice

z: Aleksandrowice, 43-382 Bielsko-Biała

do: Bielsko-Biala-Lotnisko, Cieszyńska 319, 43-382 Bielsko-Biała

Bielsko-Biala-Lotnisko

z: Bielsko-Biala-Lotnisko, Cieszyńska 319, 43-382 Bielsko-Biała

do: Helipoland, Cieszyńska 317, 43-300 Bielsko-Biała

Helipoland

z: Helipoland, Cieszyńska 317, 43-300 Bielsko-Biała

do: Słowianka, Zwardońska 141, 43-316 Bielsko-Biała

Słowianka

z: Słowianka, Zwardońska 141, 43-316 Bielsko-Biała

do: Karczma pod Lotniskiem, Zwardońska 38, 43-300 Bielsko-Biała

Karczma pod Lotniskiem

z: Karczma pod Lotniskiem, Zwardońska 38, 43-300 Bielsko-Biała

do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Mikuszowice Śląskie (Bielsko-Biała) link

taig