Przejdź do treści

Mikuszowice Śląskie (Bielsko-Biała)

Mikuszowice Śląskie

Mikuszowice Śląskie (Bielsko-Biała) – dzielnica położonego na Śląsku miasta o charakterze turystyczno-mieszkalnym. Włączona została do granic Bielska-Białej w roku 1968.

Opis dzielnicy

Choć Mikuszowice zostały włączone w granice miasta stosunkowo niedawno, posiadają znacznie dłuższą historię i istnieją już od XIV w. Przez wiele stuleci były miejscem granicznym, ponieważ na położonej w Mikuszowicach rzece Białej przebiegała granica pomiędzy księstwem cieszyńskim i oświęcimskim, a potem między Polską a Czechami. Dużym wydarzeniem w historii Mikuszowic było nadanie jej statusu osiedla typu miejskiego, co miało miejsce w roku 1954. Stała się jednocześnie siedzibą Gminy Mikuszowice.

Dziś Mikuszowice to dzielnica turystyczno-mieszkalna, która charakteryzuje się zabudową pozbawioną budownictwa wielorodzinnego. Dominuje tu zabudowa charakterze typowo willowym. Do najważniejszych budynków dzielnicy z pewnością trzeba zaliczyć Kampus Główny Akademii Techniczno-Humanistycznej. Dodatkowo funkcjonuje w tej części miasta Bielsko-Biała znany czterogwiazdkowy hotel Vienna.
Zachodnia część dzielnicy ma jednak zupełnie inny charakter, czyli typowo rekreacyjny. To właśnie tam znajdują się wejścia na popularne górski szlaki turystyczne, prowadzące m.in. na Łysą Górę.

Opis położenia

Jak jednak dokładnie położona jest ta dzielnica i czym charakteryzuje się jej lokalizacja? Jak już wcześniej zostało to wspomniane, jest ona częścią większego miasta, czyli Bielska-Białej. Mikuszowice znajdują się w jego południowej części. Dzielnica ta zlokalizowana jest w rejonie geograficznym o nazwie Brama Wilkowicka u podnóża Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego.
Cechą charakterystyczną tej dzielnicy jest przebiegająca po jej wschodniej stronie rzeka Biała, która rozdziela Mikuszowice Śląskie i Mikuszowice Krakowskie.
Dodatkowo warto zauważyć, że przebiegają tu dość istotne dla regionu drogi, takie jak droga ekspresowa S1, a także droga wojewódzka nr 942. Co więcej, obecna jest tu również stacja kolejowa.

Mikuszowice (niem. Nikelsdorf) – dzielnica Bielska-Białej, położona w południowej części miasta, w Bramie Wilkowickiej, u podnóża Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, nad rzeką Białą.

Mikuszowice powstały na początku XIV w. i już w następnym stuleciu uległy podziałowi, ponieważ na Białej ustanowiono granicę: najpierw pomiędzy księstwem cieszyńskim i oświęcimskim, a następnie między Polską a Czechami. Część lewobrzeżna (zachodnia) to Mikuszowice Śląskie a prawobrzeżna (wschodnia) – Mikuszowice Krakowskie. Mikuszowice Śląskie stały się w 1572 częścią państwa bielskiego. Mikuszowice Krakowskie 21 lutego 1457 zostały wykupione wraz z księstwem oświęcimskim do Korony Polskiej a w towarzyszącym temu dokumencie wystawionym przez Jana IV oświęcimskiego miejscowość wymieniona została jako Mykluschowicze[1]. Były one następnie wsią zbójnicką, na terenie której w 1656 r. rozegrała się bitwa polsko-szwedzka. W XIX w. śląska część Mikuszowic stała się miejscowością wypoczynkową, a po drugiej stronie rzeki rozwijał się przemysł. Od 1848 r. częścią Mikuszowic Śląskich była Olszówka Dolna.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikuszowice

Mikuszowice śląskie

z: Mikuszowice Śląskie, 43-309 Bielsko-Biała

do: Hotel na Błoniach, Pocztowa 39, 43-309 Bielsko-Biała

Hotel na Błoniach

z: Hotel na Błoniach, Pocztowa 39, 43-309 Bielsko-Biała

do: Biblioteka Główna Akademii Techniczno-Humanistycznej, Willowa 2, 43-309 Bielsko-Biała

Biblioteka Główna Akademii Techniczno-Humanistycznej

z: Biblioteka Główna Akademii Techniczno-Humanistycznej, Willowa 2, 43-309 Bielsko-Biała

do: BLACKBIRD.BIKE, Czołgistów, 43-309 Bielsko-Biała

BLACKBIRD.BIKE

z: BLACKBIRD.BIKE, Czołgistów, 43-309 Bielsko-Biała

do: pomnik pamieci, 43-309 Bielsko-Biała

Pomnik pamięci

z: pomnik pamieci, 43-309 Bielsko-Biała

do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Bielski Syjon (Bielsko-Biała) link

www