Przejdź do treści

Galeria Bielska BWA

Galeria Bielska BWA

galeria sztuki współczesnej, znajdująca się w Bielsku-Białej, przy ulicy 3 Maja na Dolnym Przedmieściu, w miejscu d. synagogi. Istnieje od 1975 r.

Galeria Bielska BWA to miejska galeria sztuki utrzymywana z budżetu gminy Bielsko-Biała i jednocześnie samorządowa instytucja kultury miasta Bielska-Białej. Galeria promuje najnowsze i najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej w formie klasycznych wystaw malarstwa, fotografii, grafiki, rzeźby, instalacji i sztuki nowych mediów, ale także artystyczne działania mające miejsce poza murami budynku. Organizuje wydarzenia związane ze sztuką w przestrzeni publicznej, festiwale, akcje performatywne, projekcje filmowe, czym skutecznie promuje kulturę i wychodzi z nią do ludzi, udowadniając, że sztuka wcale nie jest czymś przeznaczonym wyłącznie dla wtajemniczonych.

Dodatkowo BWA współpracuje z akademiami sztuk pięknych i uniwersytetami w całej Polsce, przez co ma kontakt z młodymi adeptami polskiej sztuki, a być może jej wschodzącymi gwiazdami. Poza tym galeria jest otwarta na wszelkiego rodzaju wymiany międzynarodowe i rezydencje artystyczne, dzięki czemu masz szansę spotkać się w niej nie tylko z twórczością naszych rodzimych artystów.

Biennale Malarstwa Bielska Jesień 
Nieprzerwanie od 1962 roku co dwa lata w BWA odbywają się cykliczne biennale malarstwa Bielska Jesień. Jest to najbardziej znany w Polsce prestiżowy konkurs malarski, w którym udział wziąć mogą polscy artyści mieszkający w kraju lub poza granicami. Od niedawna formuła nieco się zmieniła i swoich sił może próbować każdy amator sztuki, do czego jeszcze kilkanaście lat temu obowiązkowym było posiadanie przez artystę dyplomu ukończenia szkoły artystycznej. Dzięki temu konkurs jest niezwykle zróżnicowany pod względem tematyki, stylu i środków malarskich, które są dowolne, a artyści mają ogromną wolność w wyborze prac na zgłoszenie. 

Nierzadko laureaci szybko stają się gwiazdami rynku sztuki i zyskują uznanie artystycznego świata, dlatego warto mieć na oku uczestników biennale. Jeśli więc odwiedzasz Bielsko-Białą w okresie jesienno-zimowym, sprawdź trwającą w tym czasie ekspozycję.

Galeria sztuki współczesnej
Oczywiście BWA nie jest warte odwiedzenia jedynie w trakcie trwania biennale. Zajrzyj tam niezależnie od tego, jaka aktualnie jest wystawa, a możesz miło się zdziwić. Nigdy nie wiesz, czy trafisz na lokalnego twórcę, artystę z zagranicy, wystawę indywidualną, a może zbiorową? Istnieje też szansa, że uda Ci się wziąć udział w interesujących warsztatach rękodzielniczych, przystąpić do konkursu literackiego na recenzję dzieła sztuki lub akurat będzie sprzyjać Ci szczęście i trafisz na wernisaż wystawy i spotkasz artystę we własnej osobie.

Galeria Bielska BWA dba o różnorodność ekspozycji i mediów, stara się prezentować prace powstałe w różnych technikach, stylach i pochodzące ze zróżnicowanych środowisk. Poza tym w sklepiku galerii możesz nabyć katalog z wystawy, plakat lub album, ponieważ BWA prowadzi również działalność wydawniczą oraz dokumentacyjną. Powoli lecz skrupulatnie gromadzi także kolekcję dzieł sztuki, która liczy już ponad 1000 prac.

Kiedyś a dziś
Spacerując uliczkami Bielska-Białej na pewno zauważysz budynek galerii mieszczącej się przy ulicy 3 Maja na Dolnym Przedmieściu, który łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Niegdysiejszy budynek Pawilonu Wystawowego Związku Polskich Artystów Plastyków wniesiony w 1962 roku z czasem przekształcił się w Biuro Wystaw Artystycznych, by w końcu po rozbudowie zyskać miano miejskiej galerii sztuki. W takiej formie, jaką znamy dziś, istnieje od 1975 roku. 

Masz prawo nie wiedzieć, że budynek pawilonu został usytuowany na terenie spalonej w 1939 roku synagogi. Można stwierdzić, że po tragicznym wydarzeniu miejsce zostało ponownie uświęcone, tym razem poprzez sztukę. Jeśli wewnątrz galerii twoją uwagę przykują czarne taśmy na podłodze układające się w łamaną geometryczną linię, wiedz, że w ten sposób zostały zaznaczone granice murów dawnej świątyni. 

Przy okazji wizyty w Bielsku-Białej odwiedź Galerię Bielską BWA, która skrywa jeszcze niejedną tajemnicę, a nie pożałujesz swojej decyzji.