Przejdź do treści

Góra Żar

Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Daj się porwać żywiołowi z Górą Żar

Masz już dość miasta, stania w korkach i tłumów w sklepach? Myślisz o tym, żeby w końcu gdzieś odpocząć od codzienności? Pewnie, jeśli ktoś z Twojego otoczenia usłyszałby o tym marazmie, to powiedziałby krótko i na temat: „Rzuć wszystko i jedz w …” No właśnie? Gdzie?  Może w Beskid Mały? Oczywiście nie musisz od razu wszystkiego zostawiać za sobą, ale przyjedź i zobacz, jak przedstawia się polski świat z 761 m n.p.m. – a uwierz mi, wygląda naprawdę pięknie!
Czy słyszałeś wcześniej o Górze Żar? Jeśli nie, to pozwól, że zaproszę Cię na wyimaginowany spacer, zanim będziesz miał okazję sam przekonać się o wyjątkowości tego miejsca.

Czas start!Wyobraź sobie, że jest ciepły, letni dzień. Załóżmy, że zdecydowałeś się na Kolej Linowo – Terenową, aby dostać się na Górę Żar. To dobry wybór, ponieważ jest w niej tyle miejsca, że spokojnie możesz kogoś, ewentualnie coś (rower, wózek dla dziecka, kosz piknikowy), ze sobą zabrać. Kolejka jeździ często, wiec nawet nie odczujesz czasu oczekiwania. Jeśli masz taką możliwość, to wybierz miejsce na samym dole. Wraz ze wzrostem wysokości przed Twoimi oczami wyłoni się urzekający krajobraz. Dobrze jest zobaczyć to właśnie z tej perspektywy. Niby oddalasz się od tego piękna natury, a jednak zaczynasz go dostrzegać w całej swojej okazałości.

A może jednak na nogach…

Po drodze mijasz turystów, którzy wychodzą lub schodzą z góry wzdłuż torów i zaczynasz im zazdrościć. Zastanawiasz się, czy w drugą stronę nie wybrać się pieszo, żeby pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać widoki. Powoli przed twoimi oczami pojawia się nieprzeciętny obraz, rozlewisko ukryte pomiędzy szczytami górskimi. Jesteś już na górze, wychodzisz z kolejki i możesz dokładnie przyjrzeć się, o co tyle hałasu. Obracasz się w stronę, z której przyjechałeś i co widzisz? Piękne góry pokryte lasami, poprzecinane tylko w niektórych miejscach domami i polami. To Ci nie przeszkadza, ponieważ jest tak dużo drzew, że czujesz naturalność tego miejsca.

Cud natury

Malownicze góry wyłaniają się jedna zza drugiej zupełnie tak, jakby chciały ukryć malownicze jezioro przed wścibskim ludzkim okiem. Nie dają jednak radę i patrzysz na fragment rozległego Jeziora Międzybrodzkiego. Jeśli nacieszyłeś się tym widokiem to pora ruszyć dalej. Trzeba w końcu obejrzeć każdy kraniec góry. Mijasz restaurację i co widzisz? Rowerzyści, ale jacyś tacy w kaski ubrani… a przed nimi trasa do zjazdów rowerowych. Myślisz sobie: „O nie, nie, nie… wypadałoby jeszcze trochę pożyć na tym świecie…”.

Extremalnie pięknie

Albo nie. Myśli sobie: „Zobaczymy, czy ta trasa sprosta moim oczekiwaniom…”. Siadasz na rower i jedziesz. Masz do wyboru trzy trasy: Easy Line (3 800 metrów), Air Line (2 300 metrów) i Flow Downhill (2 000 metrów). Nie ważne, czy jesteś początkującym, średniozaawansowanym, czy zaawansowanym rowerzystą – coś z pewnością wybierzesz. Jeśli jednak perspektywa zjazdu przeraża Cię albo po prostu nie masz ze sobą sprzętu… to zrób parę kroków dalej i przyjrzyj się kolejnemu harmonijnemu widokowi. Usiądź na drewnianej ławce lub rozłóż koc i napawaj się urokiem polskiej natury. Tutaj już, co prawda zobaczysz więcej znaków cywilizacji, ale domy budowane na stokach górskich oraz wzdłuż wijącej się rzeki w niczym nie przypominają miejską dżunglę. Przyjrzyj się dobrze, przed Tobą kolejna atrakcja. Rozległa łąka dająca możliwość poszybowania w przestworza na paralotni. Znowu może być fajnie, unosisz się jeszcze wyżej i podziwiasz te malownicze cuda z perspektywy lotu ptaka.

Betonowe jezioro

To jednak nie dla Ciebie? Wolisz podziwiać odwagę innych? Zapraszam Cię dalej. Jeśli będziesz miał szczęście, to zobaczysz tutaj jezioro… tak! Przed Tobą rozpościera się Górny Zbiornik Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Sztuczny zbiornik wodny na szczycie góry? Po prostu niesamowite. Nie da się tego opisać, trzeba samemu zobaczyć. Jeśli będziesz miał mniej szczęścia, to zbiornik będzie pusty, ale i tak to, co zobaczysz, będzie imponujące. Uwierz mi, nawet jeśli nie jesteś osobą techniczną i nie cieszą Cię takie rzeczy to jednak ta wielka, betonowa, dziura w ziemi na szczycie góry zrobi na Tobie wrażenie. I na pewno zaczniesz się zastanawiać, jak oni to zrobili?

Chodź w las

Możesz zostać tutaj na górze, jak długo zechcesz. Wróć kolejką lub zdecyduj się na trasę pieszą. Jeśli jednak wybierzesz wędrówkę w jedną stronę, to lepiej wejdź na górę (poczujesz się wspaniale, zdobywając ten szczyt), a następnie spokojnie zjedziesz kolejką. Wybór należy do Ciebie. Jeśli jesteś pasjonatem wędrówek, to mam dobrą informację. Znajdziesz tutaj aż trzy trasy turystyczne: Mały Szlak Beskidzki (czerwony), Zielony Szlak Turystyczny Międzybrodzie Żywieckie – Żar oraz Czarny Szlak Turystyczny Międzybrodzie Żywieckie – Żar. Wiesz, co w tym jest najlepsze? Te trasy są uczęszczane również zimą…

Śnieżne królestwo

No właśnie, mówiliśmy o ciepłym, pogodnym dniu, ale jak to miejsce wygląda zimą? Jeśli kochasz piękne krajobrazy, to ten również pozostanie w Twoim sercu. W dodatku pokryte śniegiem stoki również mają wiele do zaoferowania. To miejsce stworzone do jazdy na nartach lub na snowboardzie. Do dyspozycji masz trzy trasy narciarskiedwie łatwe (300/600m) i jedną trudną (1600m), Kolej Linowo-Terenową oraz dwa Wyciągi Orczykowe (adekwatnie do tras 300m i 600m).

Miejsce dla Ciebie

Pięknie tutaj! Prawda? A wiesz, co w tym wszystkim jest najlepszego? Wcale nie musisz wracać do siebie tak szybko. Zostań z nami na dłużej: na noc, dwie, trzy, a może na tydzień lub dwa. Zapraszamy Cię do siebie. Nieważne czy chcesz przyjechać sam, z rodziną, czy z przyjaciółmi, z dziećmi czy bez. Zapewnimy Ci nocleg, a jeśli:

  • Nie masz sprzętu narciarskiego? – Wypożyczymy!
  • Masz, ale nie jest gotowy na sezon? – Zajmiemy się nim w naszym serwisie!
  • Nie umiesz jeździć? Ktoś z twoich przyjaciół/ rodziny jeszcze tego nie potrafi? – Nauczymy!
  • Nie chcesz martwić się o jedzenie? – Nakarmimy!
  • Martwisz się, że nie będziesz miał gdzie zaparkować? – Udostępnimy Ci miejsce parkingowe…

Czytaj dalej Trzy Kopce link

home