Przejdź do treści

Hałcnów (Bielsko-Biała)

Hałcnów

Położone na skraju Beskidu Małego Bielsko oferuje nie tylko przepiękne widoki i trasy spacerowe, lecz także sąsiadujące z centrum dzielnice, których niezaprzeczalnym atutem jest przestrzeń, czyste powietrze i sporo interesujących miejsc. Do takich dzielnic należy z pewnością Hałcnów (Bielsko-Biała), mniejsza dzielnica leżąca na południowo-wschodnim krańcu Bielsko-Białej.

Krótko o dziejach dzielnicy Hałcnów (Bielsko-Biała)

Jak wiele innych miast w Polsce południowej, tak i Bielsko-Biała była niegdyś wiejską osadą, która z czasem zyskała prawa miejskie. Podobny proces przechodziły (i nadal przechodzą) dzielnice peryferyjne, takie jak Hałcnów (Bielsko-Biała), które były wchłaniane lub przyłączane do dużego ośrodka miejskiego. Tereny nad Straconką zostały oficjalnie włączone do Bielsko-Białej w roku 1973. Ze źródeł kościelnych, jak i badań historyków wiemy, iż osada w dolinie strumienia Straconki tętniła życiem już w okresie wczesnego średniowiecza. Założony prawdopodobnie w XIII wieku, przez dwa stulecia był Hałcnów (Bielsko-Biała) w granicach Księstwa Oświęcimskiego i jako własność szlachecka przechodził z rąk do rąk. Hałcnów (Bielsko-Biała) rozwijał się przez kolejne stulecia dzięki temu, iż przez dolinę potoku Straconki biegły szlaki handlowe z Królestwa Węgier, dalej na północ do zamożnej Małopolski. W okolic pozyskiwano także rudę żelaza, a do końca XIX wieku czynne były kamieniołomy, gdzie wydobywano tzw. piaskowiec godulski.

Rzecz interesująca, mieszkańcy Straconki podobnie jak wielu innych wsi na terenie tzw. bielsko-bialskiej wyspy językowej mówili specyficznym dialektem języka niemieckiego, przyniesionym na te tereny przez wczesnośredniowiecznych osadników ze środkowych Niemiec.
Jeszcze do końca XIX wieku mieszkańcy Straconki przynależeli do sąsiedniej parafii w przysiółku w Lipniku. Z owego okresu starań o własną parafię pozostała przepiękna kapliczka (1830 r.), wzniesiona z wzmiankowanego wyżej, miejscowego piaskowca. Kościół w stylu klasycystycznym z elementami architektonicznego romantyzmu wzniesiono dopiero w 1873 roku, a parafię pw. Matki Boskiej Pocieszenia erygowano dwa lata później. Z czasów austro-węgierskiego panowania pozostała także beskidzka leśniczówka Habsburgów z końca XIX wieku. 

Hałcnów (Bielsko-Biała) współcześnie

Dzisiejsza dzielnica Hałcnów (Bielsko-Biała) obejmuje większą część dawnych historycznych terenów Straconki, bowiem w roku 1973, gdy tworzono nową dzielnicę, cześć południowych i wschodnich obszarów włączono do sąsiednich gmin: Wilkowice i Kozy.

Współczesna Hałcnów (Bielsko-Biała), to specyficzna dzielnica, niewiele bowiem obszarów miejskich w Polsce może się pochwalić graniczeniem z parkami narodowymi lub krajobrazowymi. Tereny Straconki leżą w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i stanowią początek dla wielu beskidzkich szlaków turystycznych. Dziś Hałcnów (Bielsko-Biała) to spokojna podmiejska dzielnica o charakterze zabudowy domków jednorodzinnych, otoczonych przepięknymi beskidzkimi wzgórzami.

Hałcnów (hałcn. Alza, niem. Alzen, Alzenau wil. Aołca) – do 1977 r. odrębna wieś, dziś wysunięta najbardziej na północny wschód część Bielska-Białej, położona nad rzeką Słonnicą, pomiędzy wzgórzami Bark (333 m n.p.m.) i Hałcnowska Góra (404 m n.p.m.).

Nazwa Hałcnów stanowi adaptację fonetyczno-morfologiczną pierwotnej niemieckiej nazwy Alzenau, która oznacza osadę należącą do Alzena.

Pierwsza wzmianka w 1404 jako Halcznow, następnie Halschnowa (1436), Halsznow (przez Długosza, 1470–1480). W dokumencie sprzedaży księstwa oświęcimskiego Koronie Polskiej przez Jana IV oświęcimskiego wystawionym 21 lutego 1457 miejscowość wymieniona została jako Halcznow.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ha%C5%82cn%C3%B3w

Hałcnów

z: Hałcnów, 43-300 Bielsko-Biała

do: Cukiernia „Jedyna” Sp. J. Adam i Andrzej Bąk, Majora Henryka Sucharskiego 13, 43-344 Bielsko-Biała

Cukiernia „Jedyna”

z: Cukiernia „Jedyna” Sp. J. Adam i Andrzej Bąk, Majora Henryka Sucharskiego 13, 43-344 Bielsko-Biała

do: Karmy dla Psa i Kota Bielsko-Biala / Dogs and Cats – Pet supplies, Wyzwolenia 367, 43-300 Bielsko-Biała

Karmy dla Psa

z: Karmy dla Psa i Kota Bielsko-Biala / Dogs and Cats – Pet supplies, Wyzwolenia 367, 43-300 Bielsko-Biała

do: Dom Kultury w Hałcnowie, Siostry Małgorzaty Szewczyk 1, 43-344 Bielsko-Biała

Dom Kultury w Hałcnowie

z: Dom Kultury w Hałcnowie, Siostry Małgorzaty Szewczyk 1, 43-344 Bielsko-Biała

do: Szkoła Podstawowa nr 28 im. gen. J. Kustronia, Wyzwolenia 343, 43-344 Bielsko-Biała

Szkoła Podstawowa nr 28

z: Szkoła Podstawowa nr 28 im. gen. J. Kustronia, Wyzwolenia 343, 43-344 Bielsko-Biała
do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Kamienica (Bielsko-Biała) link

home