Przejdź do treści

Kamienica (Bielsko-Biała)

Kamienica

Podział administracyjny Bielska-Białej
W 2002 roku nastąpił oficjalny administracyjny podział Bielska – Białej na 30 osiedli. Mieszkańcy wprowadzili również drugie rozróżnienie na dzielnice. Łącznie jest ich na terenie miasta 22 a w ich przebieg pokrywa się z dawnym ukształtowaniem miasta.

Kamienica – położenie Jedną z dzielnic Bielska-Białej jest Kamienica. Jest ona położona w części południowo-zachodniej w okolicach rzeki Kamieniczanki, która jest lewym dopływem Białej. Leży u podnóża gór Beskidu Śląskiego.Na terenie dzielnicy Kamienica funkcjonują cztery osiedla: Kamienica, Osiedle Karpackie, Bielsko Południe oraz Wapienica. Obszar ten jest bogaty w różnorodność stawianych na nim budynków. Zabudowę jednorodzinną można znaleźć przede wszystkim od strony północnej, zachodniej oraz południowej. Z kolei we wschodniej dominują wielkopłytowe i deweloperskie osiedla. Swoje miejsce mają tu również prężnie działające zakłady przemysłowe Polmos i GE Power Controls.Poprzez część osiedla Karpackiego biegnie również śródmiejska obwodnica zachodnia oraz droga wojewódzka 942.


Do dzielnicy można dotrzeć autobusem miejskim linii 7,18, 37 i 3.

Kamienica – opis dzielnicy Miejscowość znajdująca się na obrzeżach Bielska-Białej powstała w XIII wieku. Po zakończeniu II Wojny Światowej wchodziła w skład gminy Mikuszowice. Od 1968 roku jest częścią miasta.


Po raz pierwszy o Kamienicy można przeczytać w dokumencie „Liber fundations episcopatus Vratislaviensis” napisanym w języku łacińskim. Wedle niego była ona jedną z kilku wsi zobowiązanych do uiszczania dziesięciny biskupstwu znajdującemu się we Wrocławiu . Również z tego samego pisma wynika, że miejscowość była wówczas we wczesnej fazie powstawania. Przez kilka pierwszych wieków Kamienica była wsią o typowo wiejskim charakterze. Dopiero pod koniec obecnego stulecia przedsiębiorcy dostrzegli jej potencjał i korzyści płynące z bliskiego sąsiedztwa Bielska umieszczając tu zakłady przemysłowe różnej specjalności.


Do dnia dzisiejszego zachował się na terenie dzielnicy zabytkowy kościół pw. Św. Małgorzaty z 1899 roku pobudowany w stylach neoromańskim i neogotyckim. W centralnej części mieści się również Cmentarz Komunalny, który ma największą powierzchnię z tych znajdujących się w mieście. Wielbiciele przyrody mogą zachwycać się również tzw. Gościnną Doliną, która znajduje się pod szczególną opieką zespołu przyrodniczo-krajobrazowego oraz Parkiem Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. 

Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana została w łacińskim dokumencie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego), spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna ok. 1305 w szeregu wsi zobowiązanych do płacenia dziesięciny biskupstwu we Wrocławiu, w postaci item in Kemnitz. Zapis ten (brak określenia liczby łanów, z których będzie płacony podatek) wskazuje, że wieś była w początkowej fazie powstawania (na tzw. surowym korzeniu), co wiąże się z przeprowadzaną pod koniec XIII wieku na terytorium późniejszego Górnego Śląska wielką akcją osadniczą (tzw. łanowo-czynszową). Wieś politycznie znajdowała się wówczas w granicach utworzonego w 1290 piastowskiego (polskiego) księstwa cieszyńskiego, będącego od 1327 lennem Królestwa Czech, a od 1526 roku w wyniku objęcia tronu czeskiego przez Habsburgów wraz z regionem aż do 1918 roku w monarchii Habsburgów (potocznie Austrii).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienica_(Bielsko-Bia%C5%82a)

Kamienica

z: Kamienica, 43-300 Bielsko-Biała

do: Piekarnia-Cukiernia „U Brzęczka”, Kolista 71, 43-300 Bielsko-Biała

Piekarnia-Cukiernia

z: Piekarnia-Cukiernia „U Brzęczka”, Kolista 71, 43-300 Bielsko-Biała

do: Zieleń Miejska Sp. z o.o. Kompleksowe usługi pogrzebowe, Karpacka 162, 43-316 Bielsko-Biała

Zieleń Miejska

z: Zieleń Miejska Sp. z o.o. Kompleksowe usługi pogrzebowe, Karpacka 162, 43-316 Bielsko-Biała

do: Luxdent, Karpacka 148B, 43-316 Bielsko-Biała

Luxdent

z: Luxdent, Karpacka 148B, 43-316 Bielsko-Biała

do: Dom Kultury w Kamienicy, Karpacka 125, 43-316 Bielsko-Biała

Dom Kultury w Kamienicy

z: Dom Kultury w Kamienicy, Karpacka 125, 43-316 Bielsko-Biała

do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Aleksandrowice (Bielsko-Biała) link

strona główna