Przejdź do treści

Jezioro Międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie

zlokalizowane u podnóża majestatycznie rozciągających się gór Beskidu Małego

Planując wypoczynek warto wybrać takie miejsce, które pozwoli Ci zrelaksować się i odpocząć od codziennej gonitwy i problemów. Jezioro Międzybrodzkie zlokalizowane u podnóża majestatycznie rozciągających się gór Beskidu Małego. pozwoli zrealizować to śmiałe marzenie.

Jezioro Międzybrodzkie – podstawowe informacje
Soła to rzeka o łącznej długości 88,9 kilometrów przepływająca przez południowe województwa Polski będąc prawobrzeżnym dopływem Wisły. Stanowi również integralną część Jeziora Międzybrodzkiego, nazywanego również Międzybrodzkim Zbiornikiem Wodnym.
Powstało ono w roku 1937 i miało na celu przeciwdziałanie powodziom. Z czasem całkowicie zmieniło się jednak jego pierwotne przeznaczenie i zaczęło służyć mieszkańcom okolicznych miejscowości i turystom przyjeżdżającym tu z całej Polski, jako miejsce wypoczynku.
Wybudowana w jego sąsiedztwie Elektrownia Wodna wykorzystuje siłę wody do produkcji odpowiedniej ilości energii, która przekazywana jest dalej.
Łączna powierzchnia Jeziora Międzybrodzkiego wynosi 3,8 kilometra kwadratowego. Pojemność natomiast szacuje się w okolicach 26,6 miliona metrów sześciennych.
Zostało zaprojektowane w kształcie podłużnym o długości 5 kilometrów. Zlokalizowane jest między Jeziorem Żywieckim i Jeziorem Czanieckim tworząc tzw. Kaskadę Soły.
Jezioro Międzybrodzkie jest prawdziwym rajem dla miłośników wędkarstwa. Jego wody stanowią idealne warunki do życia takich gatunków ryb jak: sum, jaź, okoń, karp, szczupak, leszcz, sandacz, kień, pstrąg, świnka oraz płoć.
Zapora wodna została zaprojektowana przez Tadeusza Baeckera i Gabriela Narutowicza. Wykonała ją firma o korzeniach polsko-francuskim na łączną długość 260 metrów i wysokość 37 metrów. Została zlokalizowana w okolicach niewielkiej miejscowości Porąbka.

Jezioro Międzybrodzkie – zakwaterowanieTuryści przyjeżdżający nad jezioro z dalszych części Polski powinni zapewnić sobie odpowiedni nocleg. W okresie wakacyjnym może być to trudne zadanie, o tyle że Beskid Mały swoimi naturalnym pięknym zachęca do odwiedzania i odpoczynku. Warto zatem wcześniej zapewnić sobie odpowiednie lokum, które będzie spełniało wszystkie stawiane przez Ciebie  warunki.
Każdego spragnionego totalnego wypoczynku wycieczkowicza okoliczne miejscowości zapraszają w gościnę. Rodzaj zakwaterowania możesz sobie dopasować indywidualnie do własnych potrzeb i upodobań.
Dostępne są bowiem kwatery z widokiem na jezioro i plażę, a także takie z których droga do celu prowadzi przez górskie ścieżki i lasy.

Turystyczne szlaki wzdłuż gór
Korzystając z wolnego czasu można wybrać się na jeden z turystycznych szlaków prowadzących na sam szczyt.
Jedną z ciekawszych propozycji dla miłośników wspinania się po górach może być wyprawa z Międzybrodzia Bialskiego na najwyższej położone wzniesienie Beskidu Małego, Czupel o wysokości 933 m n.p.m. Ci, którzy stwierdzą że dla nich to za mało atrakcji mogą spróbować dostać się również do schroniska na Magurce Wilkowieckiej. Średni czas pokonania takiej trasy to około 2,5 godziny. 
Pokonując inne szlaki można dotrzeć również na Hrobaczą Łąkę (828 metrów), Żary(761 metrów), Kocierz (879 metrów) oraz Gaiki (808 metrów).

Błogi odpoczynek na plaży
Odpoczynek nad jeziorem wiąże się również z funkcjonalnymi plażami, które umożliwiają turystom pełen relaks.
Te zlokalizowane nad Jeziorem Międzybrodzkim znalazły uznanie w oczach odpoczywających. Jednym z takich miejsc jest plaża zlokalizowana w Czernichowie. Czysta tafla wody i widok na jedne z najpiękniejszych wzniesień Beskidu Małego jest tym, o czym marzy każdy turysta.
Plaże umożliwiają spędzanie wolnego czasu całym rodzinom, dzięki ulokowaniu placów zabaw, wypożyczalni sprzętu wodnego, budek z drobną gastronomią oraz miejsc, gdzie łatwo można zaparkować samochód.

Najbardziej atrakcyjne miejsca w okolicy
Odwiedzając Jezioro Międzybrodzkie warto zobaczyć również inne ciekawe miejsca, zlokalizowane w najbliższej okolicy:

  • Park dinozaurów Dinolandia w Inwałdzie,
  • Jezioro Żywieckie,
  • Klasycystyczny dworek w Kobiernicach,
  • Bielsko-Biała,
  • Szczyrk,
  • Muzeum Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej,
  • Góra Żar o wysokości 761 m n.p.m

Czytaj dalej Góra Żar link

www