Przejdź do treści

Komorowice Śląskie (Bielsko-Biała)

Komorowice powstało z dwóch części oddzielonych od siebie rzeką Białą. Nazwa powstała ze spolszczenia wcześniejszej nazwy Mückendorf i Biertułtowice, gdzie obie nazwy były zamiennie używane po różnych stronach granicy. Miejsce słynie ze zbiorników wodnych i akwenów, przez co bardzo szybko wieś została uprzemysłowiona, co przyczyniło się do wzbogacenia mieszkańców na przestrzeni lat. Możemy spotkać tutaj najczęściej widoki fabryk i działalności przemysłowych, a także bardzo pięknych zabytkowych kamienic, które pozostały jeszcze z trzynastego wieku, kiedy Komorowice Śląskie (Bielsko-Biała) zostały założone, oczywiście wtedy funkcjonowały pod zupełnie inną nazwą. W 1457 roku Komorowice zostały wykupione przez Polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, bo wcześniej należały do Królestwa Czech. Odtąd wieś była uznawana za tereny polskie.

Komorowice Śląskie (Bielsko-Biała) – położenie

Komorowice Śląskie leżą w północnej części, najbardziej wysuniętej w Bielsku Białym. Jeszcze jakiś czas temu funkcjonowały jako dwie miejscowości, które oddzielała rzeka Biała, a obecnie funkcjonują jako jedna miejscowość. Musimy jednak zaznaczyć, że podział obecny to dzielnica zamieszkała i ta bardziej przemysłowa. Geograficznie wieś znajduje się w części Pogórza Śląskiego, gdzie możemy liczyć na zapierające dech w piersiach widoki. W Komorowicach Śląskich możemy jednak znaleźć nie tylko piękne krajobrazy, ale także najniższy punkt Bielska-Białej. To dlatego tak wiele osób właśnie tutaj decyduje się przyjechać, aby pozwiedzać te niesamowite tereny, bo widok jest naprawdę wyjątkowy ze względu na położenie. Komorowice graniczą z miastami Czechowice-Dziedzice, a także Bestwiną, a od południa z dolnym przedmieściem należącym do miasta Bielsko-Biała. To dlatego właśnie z tym miastem wieś jest kojarzona najczęściej. Komorowice Śląskie bardzo często określane jest jako osiedle Bielska-Białej, bo graniczy z wieloma punktami tego miasta, co sprawia, że wiele osób decyduje się przypisywać miejsce właśnie do Bielska.

Komorowice (niem. pierwotnie Mückendorf, później Batzdorf) – wysunięta najbardziej na północ część Bielska-Białej, położona w dolinie rzeki Białej.

Pod koniec XIII w. (według tradycji w 1293) założone zostały w tym miejscu dwie wsie: jedna pod nazwą Bertoldowice, później też Biertułtowice, a druga pod nazwą Mückendorf. Te dwie wsie w dużej mierze zrosły się, ale zostały w 1457 rozdzielone granicą habsbursko-polską na rzece Białej. Nazwa Mückendorf została spolonizowana jako Komarowice (Mücke – komar), a w XVI wieku pojawiła się niemiecka nazwa Batzdorf, wywodząca się z dawnej ale zanikający nazwy Biertułtowic, której jako polski odpowiednik również utrwaliła się nazwa Komorowice. Nazwy te były często stosowane zamiennie po obu stronach granicy. W 1955 doszło do połączenia wsi K. Niemieckie, potem Śląskie i K. Polskie, potem Krakowskie, w jedną będącą w latach 1973–1976 siedzibą gminy Komorowice, a w 1977 wcieloną do Bielska-Białej.

Od 2002 r. obszar dzielnicy wchodzi w skład dwóch osiedli (jednostek pomocniczych gminy): część lewobrzeżna – Komorowice Śląskie, część prawobrzeżna – Komorowice Krakowskie.

Jest to dzielnica o funkcji przede wszystkim mieszkalnej i przemysłowej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Komorowice_(Bielsko-Bia%C5%82a)

Komorowice Śląskie

z: Komorowice Śląskie, 43-500 Bielsko-Biała
do: Stacja Paliw ORLEN, Warszawska 357, 43-300 Bielsko-Biała

Stacja Paliw ORLEN

z: Stacja Paliw ORLEN, Warszawska 357, 43-300 Bielsko-Biała
do: Auto-Boss Ford Bielsko-Biała, Warszawska 299, 43-

Auto-Boss Ford Bielsko-Biała

z: Auto-Boss Ford Bielsko-Biała, Warszawska 299, 43-300 Bielsko-Biała
do: STALMUT Elementy Złączne, Mazańcowicka 116, 43-346 Bielsko-Biała

STALMUT Elementy Złączne

z: STALMUT Elementy Złączne, Mazańcowicka 116, 43-346 Bielsko-Biała
do: Komes Sp. z o.o. Ochrona, monitoring, alarmy, Warszawska 400, 43-346 Bielsko-Biała

Komes Sp. z o.o.

z: Komes Sp. z o.o. Ochrona, monitoring, alarmy, Warszawska 400, 43-346 Bielsko-Biała
do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Wapienica (Bielsko-Biała) link

www