Przejdź do treści

Wapienica (Bielsko-Biała)

Bielsko-biała to urokliwe miasto w województwie śląskim tuż u podnóża Beskidu Śląskiego. Jedną z dzielnic jest Wapienica, o której odrobinę więcej poniżej.

Wapienica (Bielsko-Biała) leży u podnóża Beskidu Śląskiego, tuż nad rzeką Wapienicą. Nazwa miejscowości najprawdopodobniej wzięła się od łopianów, które w dawnych czasach porastały brzegi rzeki. Pierwsze przekazy na temat miejscowości pojawiają się już w XVI wieku. Chociaż dzielnica administracyjnie jest zaliczana do miasta, tak naprawdę nierozerwalnie związana jest z górami, ponieważ leży tak blisko dwóch szczytów, a mianowicie Szyndzielni i Błatniej. Wapienica ma niezwykłe walory turystyczne, głównie ze względu na wspaniałe otoczenie przyrody i zieleń, której tu nie brakuje. Najważniejszym zabytkiem Wapienicy jest stara szkoła, która została wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku, jednak aktualnie budynek ten znajduje się w skansenie w Chorzowie. Inne ciekawe obiekty, które można znaleźć w Wapienicy to stacja kolejowa Bielsko-Biała Wapienica, także stara leśniczówka.

Położenie Wapienicy
Tak jak wspominano wcześniej, Wapienica leży u podnóża gór. Urokliwe położenie tej części to bez wątpienia jeden z największych atutów tej młody dzielnicy miasta. Trzeba bowiem wiedzieć, że dopiero niedawno Wapienica obchodziła 40-lecie oficjalnego przyłączenia do Bielska. Na terenie Wapienicy znajdują się aż trzy szlaki turystyczne, to zatem wspaniałe miejsce do wędrówek po górach przyczyny które nie będą tak trudne i forsowne, a jednocześnie dadzą masę radości i przyjemności. W okolicy znajduje się również sztuczne jezioro, które zostało stworzone po wybudowaniu zapory na rzece. W ten sposób powstał zbiornik wodny, a jednocześnie miejsce nazywane Doliną Luizy, które jest wspaniałą destynacją na rodzinne wycieczki dla okolicznych mieszkańców. Dolina ma ponad 4 km długości i jest bardzo malowniczo położona, stanowiąc ważny turystyczny punkty Wapienicy jako części Bielska-Białej. Zdecydowanie warto wybrać się i spędzić tam miłe popołudnie.

Wapienica (niem. Lobnitz) – wysunięta najbardziej na zachód i południe część Bielska-Białej, położona w dolinie rzeki Wapienicy, u podnóża Beskidu Śląskiego.

Została założona w XVI w. i do 1977 r. stanowiła odrębną wieś, będącą przed 1945 gminą jednostkową, 1945-54 wsią w gminie Jaworze, 1954-72 siedzibą gromady Wapienica, a w 1973-77 siedzibą gminy Wapienica.

Od 2002 r. obszar dzielnicy wchodzi w skład osiedla (jednostki pomocniczej gminy) o tej samej nazwie, które obejmuje również zachodnią część Aleksandrowic i południowo-wschodnią Kamienicę.

Zwyczajowo dzielnicę dzieli się na Wapienicę Dolną (północną, uprzemysłowioną część) oraz Wapienicę Górną (południową część, obejmującą osiedla willowe i tereny górskie).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wapienica_(Bielsko-Bia%C5%82a)

Wapienica

z: Wapienica, 43-382 Bielsko-Biała
do: Centrum Medyczne Esculap Sp. z o.o., Cieszyńska 472, 43-382 Bielsko-Biała

Centrum Medyczne Esculap

z: Centrum Medyczne Esculap Sp. z o.o., Cieszyńska 472, 43-382 Bielsko-Biała
do: Stacja Paliw ORLEN, Cieszyńska 491, 43-382 Bielsko-Biała

Stacja Paliw ORLEN

z: Stacja Paliw ORLEN, Cieszyńska 491, 43-382 Bielsko-Biała
do: Stacja kontroli pojazdów Matlak, Bielska 368, 43-384 Jaworze

Stacja kontroli pojazdów Matlak

z: Stacja kontroli pojazdów Matlak, Bielska 368, 43-384 Jaworze
do: Autolook, Cieszyńska 445, 43-382 Bielsko-Biała

Autolook

z: Autolook, Cieszyńska 445, 43-382 Bielsko-Biała
do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Stare Bielsko (Bielsko-Biała) link

strona główna