Przejdź do treści

Kozia Góra


Kozia Góra

Szczyt w Beskidzie Śląskim, który warto odwiedzić.

Kozia Góra czyli potocznie nazywana (ale również błędnie) Stefanką. Jest to szczyt o wysokości 683 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim. Porośnięty jest on lasem mieszanym, w którym zdecydowanie większość drzew stanowi buk. 
Według mnie jedną z największych atrakcji Koziej Góry, która przypadała mi do gustu jest naturalny tor saneczkowy, który został stworzony w czasach międzywojennych. Niestety obecnie jest on nieczynny, ale idąc szlakiem zielonym jesteśmy w stanie go dostrzec. Był to swego czasu najdłuższy tor w całej Europie – jego długość wynosiła 2200 m. Do wyboru mamy kilka szlaków. Na początku poleciłbym szlak zielony, ale dla osób bardziej wymagających znajdą się również odpowiednie szlaki. Drugim ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest stół ołtarzowy „Jan”. Znajduje on się w okolicach masywu i kiedyś odbywały się tam tajne nabożeństwa bielskich ewangelików..

Poniżej przygotowałem dla Ciebie małe zestawienie szlaków według kolorów (trudności przejścia):
– zielony: z Cygańskiego Lasu (średni czas przejścia to około 1:40 godz.),
– zielony: Kozia Góra – Schronisko Stefanka – Błonia Mikuszowickie (czas przejścia 20 min, długość – 1,1 km),
– żółty: od Równi, szlak turystyczny niebieski: z Szyndzielni (czas przejścia – 1:45 godz.),
– żółty: od Równi, szlak turystyczny niebieski: z Cygańskiego Lasu (czas przejścia – 1 godz.),
– czerwony: od Równi, szlak turystyczny niebieski: z Bystrej (czas przejścia – 45 min),
– niebieski: Kozia Góra – Schronisko Stefanka – Łącznik pod Kozią Górą (czas przejścia 10 min, długość odcinka – 600 m),
– niebieski: Kozia Góra – Schronisko Stefanka – Równia nad Bystrą Krakowską (czas przejścia 20 min, długość – 1,5 km)

Czy na Kozią Górę mogę zabrać dzieci?

Jak najbardziej! Sam byłem na szlaku zielonym z całą rodziną w tym dwójką dzieci (jedno 11, drugie 7 lat). Obojgu bardzo się podobało. Oczywiście zabierając dzieci na Kozią Górę polecam szlak, który wiedzie z bielskich błoni. Jest to bardzo szeroki i łatwy do przejścia szlak. Oprócz parkingu pod Hotelem na Błoniach wzdłuż drogi znajdziesz miejsca parkingowe gdzie możesz zostawić auto przed wejściem na szlak. Jedyne na co musisz zwrócić uwagę to na przecinające się ze szlakiem pieszym ścieżki rowerowe. W sezonie wiosennym oraz letnim możemy dostrzec tam wielu rowerzystów górskich. Cała trasa została przygotowana i zagospodarowana przez Enduro Trails. Jeśli jesteś fanem tego typu rozrywki to nie zapomnij wziąć ze sobą na szlak górskiego roweru! 
  Na samym szczycie Koziej Góry możesz odpocząć wraz z rodziną i zjeść pyszny posiłek w Schronisku Stefanka. Planując moją podróż niestety nie było już dostępnych miejsc noclegowych w tym przytulnym miejscu, ale jeśli chciałbyś tam przenocować to oczywiście istnieje taka możliwość. Schronisko posiada ok. 30 miejsc noclegowych.  Obiekt ten jest doskonale utrzymany, a przypominam, został wybudowany on w 1909 roku!

Noclegi w pobliżu Koziej Góry (Stefanki)

Oprócz wyżej wspomnianego Schroniska Stefanka w pobliżu znajdziemy wiele miejsc noclegowych. Ja wraz z rodziną zatrzymałem się w Hotelu na Błoniach. Jest to bardzo przytulny hotel o wysokich standardach. Ponadto gdy wyjdziemy z hotelu możemy ruszyć od razu na szlak, który prowadzi na sam szczyt. Gdy po zejściu z góry Twoje pociechy będą spragnione dalszych atrakcji to znajdą je nieopodal hotelu. Do swojej dyspozycji będą miały drewniany plac zabaw, skatepark, siłownie zewnętrzną i duży park na którym i Ty możesz zasiąść i cieszyć się naturą oraz (mam nadzieje promieniami słońca).


Kiedy lepiej pojechać? Kozia Góra latem czy zimą?
Wybór należy tylko i wyłącznie od Ciebie. Tak naprawdę zimą czy latem szlaki są do przejścia bez najmniejszego problemu. Schronisko Stefanka jest otwarte cały rok, więc gdy dotrzesz na szczyt Koziej Góry to o każdej porze roku miło spędzisz tam czas. Nie wiem jak wygląda sytuacja z placem zabaw wspomnianym wyżej, ponieważ ja byłem z dziećmi latem. Jeśli zabierasz tam swoje pociechy może jednak warto wybrać się w okresie cieplejszym. Dzieci przynajmniej będą zadowolone z pogody, a będąc na urlopie czy też weekendowym wyjeździe będzie zależało Ci przecież na uśmiechu i czerpaniu przyjemności z wyjazdu!

Czytaj dalej Jezioro Międzybrodzkie link

strona główna