Przejdź do treści

Lipnik Górny (Bielsko-Biała)

Lipnik Górny

Lipnik to jedna z dzielnic Bielska – Białej. Jej granice administracyjne zostały ustalone w 2002 roku. Stworzono wówczas podział na cztery osiedla: Osiedle Grunwaldzkiej, Biała Krakowska czyli Osiedle na Kopcu Lipnickim, Lipnik oraz Straconka.

Wedle zwyczaju przyjętego przez mieszkańców miasta Bielsko-Biała dzielnicę dzieli się na następujące części:

  • Lipnik Dolny, który kiedyś stanowił centrum wsi,
  • Lipnik Górny zlokalizowany w części wschodniej,
  • Kopiec Lipnicki znajdujący się na wzgórzu,
  • Osiedle Lipnickie nowoczesna część z zabudową jednorodzinną.

Na terenie dzielnicy Lipnik z jego południowej strony znajduje się wysypisko śmieci. W latach 1548-1566 ówcześnie urzędujący starosta lipnicki Florian Zebrzydowski włączył w obszar terytorium lipnickiego trzy oddzielnie funkcjonujące wsie: Białą, Międzybrodzie oraz Straconkę.

Za część Lipnika uważano niegdyś również wzgórze Złote Łany jednak z czasem przekształciła się ona w samodzielną dzielnicę. Od 1925 roku Lipnik został wchłonięty przez miasto Biała Krakowska natomiast od roku 1951 Bielsko-Białą.

Położenie dzielnicy LipnikLipnik przez licznie zamieszkującą tu społeczność niemiecką nazywany był Kunzendorf to dzielnica położona we wschodniej części miasta Bielsko-Biała. Przebiega przez nią rzeka Niwka oraz Złoty Potok. Została zlokalizowana pomiędzy dwoma pięknymi wzgórzami Złote Łany o wysokości 380 metrów n.p.m oraz Kopcem Lipnickim o wysokości 368 metrów n.p.m. Z dzielnicy Lipnik rozpościera się również zapierający dech w piersiach widok na góry Beskidu Małego. Tereny położone w tej części miasta wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Beskidu Małego.

Dzielnica posiada również dobrą infrastrukturę drogową. Przez jej terytorium biegnie droga ekspresowa S1, która w 2018 roku otrzymała nazwę Aleje Świętego Papieża Jana Pawła II ze względu na to, że jej część przebiega zaledwie 50 metrów od kościoła, w którym ojciec Karola Wojtyły otrzymał chrzest święty oraz droga krajowa 52.

Obecnie Lipnik pełni rolę dzielnicy mieszkaniowej. Obok siebie funkcjonują tutaj bloki z wielkiej płyty przede wszystkim osiedle na Kopcu Lipnickim oraz Osiedle Dembowskiego oraz domki jednorodzinne.

Lipnik Górny

z: Lipnik Górny, 43-300 Bielsko-Biała

do: Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej, Reksia 48, 43-305 Bielsko-Biała

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

z: Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej, Reksia 48, 43-305 Bielsko-Biała

do: Kaplica Cmentarna w Lipniku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Biała, 43-300, Bielsko-Biała

Kaplica Cmentarna w Lipniku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

z: Kaplica Cmentarna w Lipniku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Biała, 43-300, Bielsko-Biała

do: Kuna System. Dystrybutory wody, filtry do wody, zmiękczacze wody, oczyszczacze powietrza., Krakowska 367, 43-300 Bielsko-Biała

Kuna System

z: Kuna System. Dystrybutory wody, filtry do wody, zmiękczacze wody, oczyszczacze powietrza., Krakowska 367, 43-300 Bielsko-Biała

do: KAMIENIARSTWO Sporek Krzysztof, Polna 66, 43-300 Bielsko-Biała

Dom Kultury w Lipniku

z: Dom Kultury w Lipniku, Podgórna 29, 43-300 Bielsko-Biała

do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Komorowice Krakowskie (Bielsko-Biała) link

www