Przejdź do treści

Obszary (Bielsko-Biała)

Obszary

Położenie dzielnicy Obszary
Obszary znajdują się w północnej części Bielska-Białej. Dzielnica leży na wzgórzu o tej samej nazwie, znajdującym się na wysokości 325 m n.p.m. Na jej terenie występuje zbieg dwóch rzek – Krzywej i Białej.

Od 2002 roku Obszary wchodzą w skład osiedla Biała Północ. Osiedla w strukturze administracyjnej, obowiązującej w Polsce, pełnią funkcję jednostek pomocniczych gminy. Należy zaznaczyć, że granice osiedla Biała Północ pokrywają się z granicami zwyczajowymi.

Na terenie Obszarów przebiega droga ekspresowa S1, będącą wschodnią obwodnicą Bielska- Białej. Droga ekspresowa łączący miasto z granicą ze Słowacją, znajdującą się w Zwardoniu. Przez dzielnicę przebiega również droga krajowa nr 52. Ponadto, Obszary posiadają stację kolejową Bielsko-Biała Wschód, wchodzącą w skład trasy linii kolejowej nr 117, jednotorowej i zelektryfikowanej linii położonej w graniach województwa śląskiego i województwa małopolskiego.


Opis dzielnicy
Historia Obszarów sięga XVI wieku, kiedy to powstały jako przysiółek Lipnika. Niedługo potem ich północna część została przyłączona do Komorowic. Na początku lat 70. XIX wieku, a dokładnie w 1871 roku, południowa część Obszarów (przysiółek Lipnika) została włączona w skład miasta Biała (tworzącego od 1951 roku część miasta Bielsko-Biała). Północny teren Obszarów wraz z Komorowicami (których częścią wówczas był północny fragment Obszarów) przyłączono do Bielsko-Białej dopiero w 1977 roku.

Obszary charakteryzowane są jako dzielnica mieszkalno-przemysłowa. Wynika to z tego, że wzdłuż rzeki Białej i linii kolejowej znajdują się liczne zakłady przemysłowe. Z kolei północna i środkowa część Obszarów zdominowana jest przez zabudowę mieszkalną, głównie jednorodzinną.

Jednym z najbardziej znanych punktów na ternie Obszarów jest kościół Matki Bożej Fatimskiej, położony na samym szczycie wzgórza. Natomiast na północy dzielnicy, nieopodal ul. Ceramicznej, znajdują się popularne tereny rekreacyjne. W Obszarach zlokalizowana jest także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – Lipnik, jedna z czterech tego typu w Bielsku-Białej.

Obszary – dzielnica Bielska-Białej położona w północnej części tego miasta, u zbiegu rzek Krzywej i Białej, na wzgórzu o tej samej nazwie (325 m n.p.m.).

Obszary powstały w XVI w. jako przysiółek Lipnika. Wkrótce jego północna część weszła w skład Komorowic. W 1871 r. południowa, lipnicka, część Obszarów stała się częścią miasta Białej (będącego od 1951 r. częścią Bielska-Białej) nazywaną do poł. XX w. Przedmieściem Komorowickim. Reszta została wraz z Komorowicami włączona do Bielska-Białej w roku 1977.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obszary_(Bielsko-Bia%C5%82a)

Obszary

z: Obszary, 43-346 Bielsko-Biała

do: BKT Advantage – klub tenisowy, Ceramiczna 20, 43-346 Bielsko-Biała

BKT Advantage – klub tenisowy

z: BKT Advantage – klub tenisowy, Ceramiczna 20, 43-346 Bielsko-Biała

do: Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Komorowicka 164, 43-300 Bielsko-Biała

Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej

z: Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Komorowicka 164, 43-300 Bielsko-Biała

do: Radex Sp. z o.o. PW, Cegielniana 25, 43-300 Bielsko-Biała

Radex Sp. z o.o.

z: Radex Sp. z o.o. PW, Cegielniana 25, 43-300 Bielsko-Biała

do: Batcar, Czerwona 18, 43-300 Bielsko-Biała

Batcar

z: Batcar, Czerwona 18, 43-300 Bielsko-Biała

do: taig.org, Stefana Kisielewskiego 18b, 43-300 Bielsko-Biała

Dowiedz się więcej o kolejnej dzielnicy Lipnik Górny (Bielsko-Biała) link

strona główna