Przejdź do treści

Czy strona wymaga hostingu?

Hosting

Hosting jest niczym innym, jak przestrzenią serwerową, na której funkcjonuje dana witryna. To dzięki niemu możliwe jest wejście na daną stronę oraz umieszczenie na niej konkretnych informacji. Dany serwer można współdzielić z innymi użytkownikami, z których każdy samodzielnie decyduje o tym, w jaki sposób go wykorzystuje. W przypadku, gdy chcesz samodzielnie decydować o parametrach serwera konieczny będzie jego zakup na własność. Wtedy samodzielnie skonfigurujesz go zgodnie z własnymi potrzebami, a wolną przestrzeń będziesz mógł udostępnić innym użytkownikom.

Hosting współdzielony to rozwiązanie, z którego korzysta najwięcej właścicieli witryn internetowych.

Współdzielony

Hosting współdzielony to rozwiązanie, z którego korzysta najwięcej właścicieli witryn internetowych. Najczęściej mają one taki sam adres IP ze względu na to, że działają w obrębie jednego serwera. Musisz mieć na uwadze to, że decydując się na takie rozwiązanie możesz liczyć się z okresowymi problemami z płynnym funkcjonowaniem strony ze względu na spora ilość użytkowników, którzy w tym samym czasie korzystają z serwera. Nie powinno jednak sprawić to większych problemów, jeśli strona nie jest bardzo rozbudowana i nie posiada wielu zdjęć oraz innych elementów multimedialnych. Taki hosting jest zdecydowanie najbardziej przystępny cenowo, co z pewnością przekłada się na jego popularność. Jego obsługa również jest bardzo prosta, gdyż odbywa się w zdecydowanej większości przypadków za pomocą intuicyjnego panelu użytkownika. Wszystkie niezbędne prace związane z konserwacją oraz utrzymaniem serwera leżą po stronie firmy udostępniającej hosting co jest bardzo wygodne dla użytkownika. 

Innym rodzajem hostingu jest VPS, czyli taki, który umieszcza się w prywatnym serwerze.

VPS

Innym rodzajem hostingu jest VPS, czyli taki, który umieszcza się w prywatnym serwerze. Jest to on również, tak jak w przypadku hostingu współdzielonego, konkretnie wydzielonym obszarem głównego serwera, ale posiada własny adres IP oraz cechuje się zdecydowanie lepszą wydajnością. Jest bowiem całkowicie niezależny od innych użytkowników, dzięki czemu korzystając z niego nie musisz martwić się o przeciążenia sieci. Jest to więc rozwiązanie zdecydowanie droższe, przeznaczone głównie dla większych stron, które potrzebują stabilności oraz płynnego działania. 

Wydajność

Jeśli zależy Ci na najlepszej wydajności oraz najwyższym poziomie bezpieczeństwa możesz zdecydować się dedykowany serwer. Jest on obsługiwany wyłącznie przez jeden komputer co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo, a także zapewnia najlepszą wydajność. Dzięki temu, że działa on niezależnie od innych serwerów jest także zdecydowanie mniej narażony na ryzyko cyberataków. Dzięki temu wszystkie informacje, jakie są na nim przechowywane są bezpieczne. Serwer dedykowany umożliwia także podejmowanie dowolnych działań, dzięki czemu można dopasować go do indywidualnych potrzeb. Jest on jednak zdecydowanie trudniejszy w obsłudze, dlatego jeśli nie posiadasz takiej wiedzy i umiejętności będziesz musiał zdecydować się na skorzystanie z pomocy w tym zakresie.

Wybierając najlepszy serwer dla swojej witryny powinieneś zwrócić przede wszystkim na Uptime, czyli średni czas, gdy jest on dostępny.

Wybór

Wybierając najlepszy serwer dla swojej witryny powinieneś zwrócić przede wszystkim na Uptime, czyli średni czas, gdy jest on dostępny. Parametr ten pozwoli określi, jak często zdarzają się awarie, które uniemożliwiają korzystanie z niego. Najlepsze firmy oferujące hosting posiadają uptime na poziomie 99%. Ogromne znaczenie ma także transfer danych, czyli szybkość łącza. Im jest ona wyższa tym wszystkie elementy strony będą ładowały się zdecydowanie szybciej. Ma to ogromny wpływ na to, w jaki sposób będzie odbierana strona przez użytkowników, którzy z niej korzystają. Hosting powinien także zapewniać bezpieczeństwo. Może być on chroniony certyfikatem SSL lub korzystać z innych sposobów zabezpieczenia danych. Parametrem, na który również należy zwrócić uwagę jest wielkość powierzchni dyskowej. Większe strony, a także sklepy internetowe potrzebują jej zdecydowanie więcej. Wybierając konkretny serwer zwróć uwagę także na inne limity, jakie mogą się pojawić. Mogą one dotyczyć np. liczby baz danych, ilości administratorów oraz innych istotnych elementów, co może znacząco utrudniać korzystanie z niego. 

Co jest potrzebne do stworzenia strony www?

Czytaj więcej o tworzeniu strony WWW

czytaj tutaj