Przejdź do treści

Czy potrzebuję domeny domeny dla mojej strony internetowej?

Niezbędny krok

Jeśli chcesz stworzyć swoją stronę internetową to zakup domeny będzie niezbędnym krokiem, jaki musisz wykonać. Jest to bowiem unikalny adres internetowy, pod jakim użytkownicy będą mogli ją znaleźć. Nazwa Twojej witryny będzie unikatowa i zawsze prowadzić będzie do konkretnych zasobów, jaki znajdą się na stronie. Jest to także swego rodzaju wizytówka, która będzie utożsamiana ze stroną i wpłynie ona na jej popularność. Jej wybór ma więc ogromne znaczenie dla sukcesu Twojej firmy. 

Każda domena działa według ustalonego z góry schematu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest nimi zarządzać.

Schemat

Każda domena działa według ustalonego z góry schematu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest nimi zarządzać. Po pierwszym członie, czyli nazwie znajduje się rozszerzenie, które oddzielone jest od niej kropką. Dzieli się je na kilka najważniejszych grup w zależności od tego, kto nimi zarządza. Domeny narodowe składają się z dwóch liter i jasno określają kraj. Domeny globalne, takie jak .com, .net znane są na całym świecie, dlatego są one wybierane głównie przez firmy o szerokim zasięgu działalności. Istnieją także adresy funkcjonalne, czyli przypisane do konkretnej branży, sponsorowane oraz terytorialne. Każda z nich może mieć maksymalnie 63 znaki. Oprócz liter mogą to być również cyfry, a także myślnik lub podkreślenie. Wielkość liter nie ma znaczenia, ponieważ bez względu na to w jaki sposób zostanie wpisany adres domena zawsze przekieruje użytkownika na ten sam adres. Nazwa może składać się także z polskich liter, takich jak: ą, ę, ł czy ó. Może ona jednak sprawiać trudności w poprawnym wpisaniu adresu w wyszukiwarkę, dlatego jeśli to możliwe to zrezygnuj z ich używania. 

Podczas wyboru domeny powinieneś pamiętać, że musi ona pasować do tego, co będzie znajdowało się na stronie.

Wybór

Podczas wyboru domeny powinieneś pamiętać, że musi ona pasować do tego, co będzie znajdowało się na stronie. Nazwa ta nie powinna być także zbyt skomplikowana, ponieważ może to utrudnić poprawne jej wpisanie, przez co użytkownicy mogą mieć problem z tym, aby na nią trafić. Liczba wolnych domen jest ograniczona, a ze względu na to, że są one unikatowe nie możesz wykorzystać tej, która ma już właściciela. Po upływie określonego czasu, a najczęściej jest to rok, jeśli dany adres nie zostanie ponownie opłacony to trafi on ponownie do puli wolnych domen, które będziesz mógł zarejestrować na swoje dane. Posiadając domenę możesz w jej obrębie tworzyć także subdomeny. Posiadają one w adresie nazwę domeny głównej, dlatego bez problemu można ją od razu zidentyfikować. Możesz ją wykorzystać np. do stworzenia dodatkowej witryny. Możesz utworzyć dowolną ilość subdomen w ramach opłaty za domenę główną, dzięki czemu nie narazisz się na dodatkowe koszty.

Kupno

Domenę możesz zakupić korzystając z oferty jednej z firm, która oferuje usługi ich rejestracji. Poświęć czas na to, aby przejrzeć dokładnie kilka z nich, ponieważ mogą one się od siebie znacząco różnić. Cena uzależniona jest nie tylko od firmy, za pośrednictwem której ją zarejestrujesz, ale także od rozszerzenia. Zwróć uwagę nie tylko na koszt opłaty rocznej za wybraną domenę, ale również na to, ile kosztować będzie jej odnowienie. Niekiedy bowiem cena ta jest zdecydowanie większa niż ta, którą musisz zapłacić za pierwszy rok jej użytkowania. Nie zapomnij także opłacić jej na kolejny okres, ponieważ po jej wygaśnięciu Twoja strona przestanie być dostępna pod danym adresem. Niektóre firmy oferują możliwość opłacenia z góry okresu dłuższego niż rok, dzięki czemu można z niej swobodnie korzystać bez konieczności odnawiania subskrypcji co roku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz martwić się o to, że przegapisz ten moment.

Domenę możesz zakupić korzystając z oferty jednej z firm, która oferuje usługi ich rejestracji.

Czy strona wymaga hostingu?

Czytaj więcej o hostingu

więcej informacji