Przejdź do treści

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Koszty strony internetowej

Jeśli chcesz założyć stronę internetową z pewnością zastanawiasz się z jakimi kosztami jest to związane. Posiadanie witryny jest współcześnie nieodłącznym elementem praktycznie każdej firmy, która pragnie zaistnieć na rynku i zdobyć przewagę nad konkurencją. To właśnie na niej możesz umieścić najważniejsze informacje dotyczące oferowanych produktów i usług, dane kontaktowe oraz inne istotne dla klientów aktualności. Na cenę, jaką musisz zapłacić za witrynę składa się kilka elementów, bez których jej funkcjonowanie jest niemożliwe. 

Ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała strona, a co za tym idzie również na koszt jej stworzenia oraz utrzymania ma jej forma.

Czynniki

Ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała strona, a co za tym idzie również na koszt jej stworzenia oraz utrzymania ma jej forma. Może to bowiem być witryna w formie wizytówki, która zawierać będzie tylko najistotniejsze informacje. Taka strona musi być przejrzysta oraz nieskomplikowana z punktu widzenia potencjalnych klientów. Ze względu na jej prostą konstrukcję jest ona dedykowana głównie firmom, które prowadzą swoją działalność poza Internetem i oferują np. usługi. Innym rodzajem strony internetowej strona One Page o wydłużonej formie, po której poruszasz się scrollując ją w dół lub używając specjalnej nawigacji. Witryna Landing Page to miejsce, do którego użytkownicy zostają przekierowani po kliknięciu linka reklamowego, sponsorowanego lub banneru umieszczonego na innej stronie. Jest to więc rozszerzenie informacji, jakie zawarte były w reklamie. Jest to samodzielna strona, która najczęściej stanowi element zdecydowanie większej i rozbudowanej witryny. Jeśli zależy Ci na tym, aby strona Twojej firmy była atrakcyjna wizualnie oraz pełna ciekawych informacji, takich jak np. blog z aktualnościami z branży musisz pomyśleć o profesjonalnej stronie, która składać się będzie z kilku podstron oraz zakładek. Jest to zdecydowanie najbardziej rozbudowana witryna, której stworzenie zajmuje najwięcej czasu oraz nakładów finansowych.

Do tego, aby stworzyć stronę internetową niezbędne jest posiadanie domeny.

Domena

Do tego, aby stworzyć stronę internetową niezbędne jest posiadanie domeny. Jest to adres, pod którym można znaleźć Twoją stronę. Domeny mogą mieć różne końcówki. Najchętniej wybierane są te zakończone .pl lub com.pl. Można jednak wybrać inne zakończenia, a jest to uzależnione już od indywidulnych potrzeb. Ceny domen są bardzo różne i mogą się one od siebie różnić w zależności od serwisu, który je oferuje. Te z polskimi końcówkami można kupić za ok. 123 zł za pierwszy rok. Niektóre serwisy oferują jednak promocje na zakup domeny, dlatego możesz kupić wybrany adres za zdecydowanie niższą kwotę. Jeśli chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie sprawdź zasady promocji i dowiedz się, jaki będzie dokładny koszt jej odnowienia po roku. 

Hosting

Jest to kolejny element, bez którego strona internetowa nie może funkcjonować. Hosting to wynajem serwera, który będzie obsługiwał daną witrynę, a także umożliwi stworzenie konta pocztowego oraz baz danych. Zdecydowanie najkorzystniejszą z ekonomicznego punktu widzenia jest współdzielony hosting SSD, który sprawdzi się przede wszystkim w przypadku mniej rozbudowanych stron. Jego koszt oscyluje w granicach 100 zł rocznie. Hostingi profesjonalne umożliwiające tworzenie baz danych bez limitów o bardzo dużych pojemnościach to koszt ok. 400-500 zł rocznie.

Projekt strony jest bardzo ważnym elementem, ponieważ to od niego będzie zależał jej ostateczny wygląd oraz funkcjonalność.

Projekt strony

Projekt strony jest bardzo ważnym elementem, ponieważ to od niego będzie zależał jej ostateczny wygląd oraz funkcjonalność. Witrynę możesz stworzyć samodzielnie korzystając np. z systemu WordPress. Musisz jednak posiadać niezbędną do tego wiedzę oraz umiejętności. Innym pomysłem jest zakup gotowego szablonu, który uzupełniasz o dane związane z Twoją firmą. Ich cena oscyluje w granicach 200-400 zł za rok. Jeśli zależy Ci na stworzeniu profesjonalnej i atrakcyjnej wizualnie witryny możesz zlecić jej wykonanie firmie specjalizującej się w takich usługach. Musisz jednak liczyć się z tym, że w zależności od nakładu pracy oraz ilości informacji, zdjęć, grafik itd., które mają się na niej znaleźć koszt stworzenia takiej strony może wahać się od 500 o nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jest to jednak wydatek jednorazowy, który poniesiesz tylko raz.

Działania wspierające

Samo stworzenie strony internetowej nie gwarantuje, że uda Ci się dotrzeć do szerokiego grona klientów. Bardzo ważne jest to, aby strona została odpowiednio wypozycjonowana. Pozycjonowanie to szereg działań, które mają na celu sprawić, że Twoja strona zajmie wysokie pozycje w wyszukiwarce, gdy ktoś będzie poszukiwał produktów lub usług, które oferujesz. Jest to bardzo skomplikowany oraz czasochłonny proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy. Działania związane z pozycjonowaniem obejmują przede wszystkim tworzenie treści, które będą atrakcyjne dla algorytmów wyszukiwarek. Pozycjonowanie strony, którym zajmie się profesjonalna agencja to koszt od 1000 zł miesięcznie.

Samo stworzenie strony internetowej nie gwarantuje, że uda Ci się dotrzeć do szerokiego grona klientów.

Czy potrzebuję domeny dla mojej strony internetowej?

Czytaj więcej o domenie internetowej

więcej